BRATISLAVA.
Pre TASR to povedal exminister obrany SR Jaroslav Baška (Smer), ktorý v minulosti poukazoval na to, že sa mu počas dvoch rokov podarilo pre vojakov obstarať oveľa viac vojenskej techniky a materiálu ako druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) za celé štvorročné obdobie.
"Ak rok stagnujú veci v rezorte, tak potom podľa mňa ďalšiemu ministrovi, ktorý tam príde, bude trvať minimálne štyri roky, pokiaľ to dá do poriadku alebo na tú úroveň, ktorá bola predtým," uviedol Baška, ktorý je presvedčený, že súčasnému šéfovi rezortu obrany Ľubomírovi Galkovi (SaS) sa jeho tempo obstarávania nepodarilo udržať.
Tieňový minister obrany si tiež myslí, že súčasná vláda si v čase hospodárskej krízy na seba uplietla bič. "Oni sprísnili zákon o verejnom obstarávaní, a to potom spomalilo aj niektoré projekty. Táto vláda, čo má investovať do rôznych verejných zákaziek, aby sa kríza čo najskôr nejakým spôsobom ukončila alebo zjemnili jej dosahy, tak oni naopak si ušili týmto na seba bič, a potom tie verejné projekty nejdú, ekonomika zaostáva a obzvlášť to potom platí aj pre rezort obrany," poukázal Baška.
Súčasný šéf rezortu obrany tieto tvrdenia odmieta, Baška by podľa neho slovo obstarávanie ani nemal brať do úst. "Po jeho baškovaní zostalo v rezorte obrany množstvo nevypovedateľných zmlúv. Celkovo ministerstvo ostalo zazmluvnené na tri roky dopredu v hodnote okolo 150 miliónov eur, ktoré neboli nijako rozpočtovo kryté. Bašku a jeho ľudí teda vôbec netrápilo, že podpísali zmluvy, na ktoré nemali a ani nenechali peniaze," vysvetlil objem obstarávania svojho predchodcu Galko.
Minister obrany tiež tvrdí, že vďaka tempu obstarávania, ktoré nasadil Baška, je v súčasnosti rezort zadlžený natoľko, že ani nie je za čo nakupovať. "Po nástupe do funkcie sme okamžite začali rokovať so všetkými dodávateľmi o revízii zmlúv a podarilo sa nám vyrokovať výrazné, niekedy až 30-percentné zľavy," uviedol.