Pri hlasovaní sa prezentovalo 106 poslancov, za návrh vysloviť premiérovi nedôveru hlasovalo 52, proti bolo 35, hlasovania sa zdržalo 18 a jeden nehlasoval vôbec.
Parlament začal po 26 mesiacoch už po druhý raz rokovať o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Dzurindovi, ktorý podal poslanecký klub HZDS. O návrhu vysloviť nedôveru celému kabinetu rokovala NRSR aj 22. marca 2002.
Rozpravu svojim vystúpením otvoril v mene klubu HZDS Ján Jasovský. "Kto odpovie občanom na zlú privatizáciu Slovenských telekomunikácií, SPP, rozvodných energetických podnikov či kauzy skrachovanej Devín banky alebo ako prebiehala reštrukturalizácia bánk? Kde je vrah (Jána) Duckého?" opýtal sa Jasovský. Vzápätí si aj odpovedal, že premiér síce odpovede uvádza, ale len "v salónoch" a nechodí s nimi pred občanov. Nezabudol ani na najnovšiu kauzu - tender na dodávku 35 vlakových súprav.
Jasovský vytýkal premiérovi aj klientelizmus na všetkých úrovniach, pokles slovenskej koruny, kauzy o pridelenie licencie GSM pre tretieho mobilného operátora či odobratia licencie Slovenským aerolíniám. Kritizoval nepostavenie proklamovaných 14 000 bytov každý rok, školstvo a mzdy učiteľov, reformu verejnej správy, rezort poľnohospodárstva a zlé vyjednávanie v tejto oblasti s Európskou úniou.
Premiér Mikuláš Dzurinda dôvody na svoje odvolanie odmietol. Výhrady HZDS chápe ako "predvolebný míting" hnutia. Doplnil, že politickú zodpovednosť za všetko nenesie v štáte iba on, ale je "pekne podelená". Poslancom pripomenul, že jeho vláda po nástupe nemohla uskutočňovať kontinuálnu politiku. Odôvodnil to tým, že musela začať so stabilizáciou hospodárstva, naštartovať oneskorené štrukturálne reformy a stála pred úlohou získať zahraničných investorov. Venoval sa aj privatizácii Slovenských telekomunikácií, Slovenského plynárenského priemyslu, privatizácii jednotlivých bánk, kde presne opísal časový sled týchto udalostí.
Poslanci HZDS spomínali počas dvanásťhodinovej rozpravy v replikách alebo od rečníckeho pultu všetky kauzy a dôvody, ktoré viedli k odstúpeniu členov Dzurindovho kabinetu. Poslaneckou snemovňou zneli aj tvrdenia, že korupcia na najvyšších postoch nadobudla za vlády odvolávaného premiéra hrozivé rozmery. Dzurindovi vyčítali, že pri hodnotení rozvoja SR deklaruje iné výsledky, než pociťujú občania vo svojom každodennom živote.
Predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák vyhlásil, že uvedomujúc si zodpovednosť pred občanmi v predvečer volieb členovia klubu návrh HZDS v plnom rozsahu odmietajú. Ide o pokus destabilizovať spoločnosť a vo svojich dôvodoch neopodstatnený, dodal. Šéf klubu SDĽ Anton Hoffmann počas rozpravy vyhlásil, že napriek výhradám voči práci predsedu vlády a jeho kritike členovia klubu nepodporia politickú hru opozície.
Imrich Andrejčák tvrdil, že premiér Dzurinda nerešpektuje zákony. Vyplýva to zo situácie, že ako predseda vlády a predseda Bezpečnostnej rady nesplnil literu parlamentom schváleného ústavného zákona a neustanovil podpredsedu BR a nenavrhol prezidentovi republiky vymenovať jej členov. Nová členka poslaneckého klubu Diana Dubovská svojou neprítomnosťou v rokovacej sieni stratila možnosť svojho prvého vystúpenia v novej pozícii členky klubu opozičného politického subjektu.
Podpredseda NRSR Béla Bugár zasadanie parlamentu krátko po druhej hodine rannej skončil.
*pm zg mh
NNNN