SME

Prezident hovoril v Litve aj o jadrovej energii

Slovensko a Litva majú veľmi blízke názory na energetiku a energetickú bezpečnosť v Európe. Počas svojej oficiálnej návštevy vo Vilniuse to vyhlásil prezident Ivan Gašparovič.

BRATISLAVA.

Ako uviedla predsedníčka litovského parlamentu Irena Degutiene, Litva chce posilniť bezpečnosť jadrových elektrární, ako aj diverzifikovať tranzit a zdroje ropy a plynu do Litvy. Cena plynu v Litve patrí podľa nej medzi najvyššie v regióne.

Obaja predstavitelia hovorili aj o užšej spolupráci regionálnych skupín – Baltskej trojky a Visegrádskej štvorky na úrovni Európskej únie. „Bolo by dobré, keby sme ako menšie štáty dokázali vytvoriť celok, ktorý by mohol konkurovať ostatným veľkým štátom Európskej únie,“ povedal Gašparovič. Podľa prezidenta nemusíme mať rovnaké názory na všetky témy, no efekt spoločného postupu v rozhodujúcich otázkach by sme mali úspešne využiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Gašparoviča vzájomný obchodný obrat Slovenska a Litvy bol vlani 134 miliónov eur a znamená návrat na úroveň spred ekonomickej krízy. Prezident ocenil, že po silnom zásahu globálnej krízy sa litovská ekonomika pozviechala a minulý rok dosiahla 1,3- percentný nárast HDP. "Slovenská republika podporuje energetickú bezpečnosť a diverzifikáciu zdrojov, o ktorú sa snažia pobaltské štáty v ostatnom období,“ uviedol na stretnutí Gašparovič.

Predseda litovskej vlády Andrius Kubilius informoval prezidenta o pozitívnych vyhliadkach rastu litovskej ekonomiky - až na úrovni šesť percent v tomto roku, pričom snahou vlády je udržať deficit verejných financií na úrovni troch percent. „Až 70 percent exportu z Litvy mieri do krajín EÚ a tento export je ťahúňom našej ekonomiky," konštatoval Kubilius.

SkryťVypnúť reklamu

Kubilius sa zároveň zaujímal o slovenské skúsenosti s členstvom v eurozóne práve v období finančnej krízy a krachu ekonomík niektorých európskych štátov. Gašparovič svojho partnera informoval, že Slovensko sa zúčastňuje na projekte Eurovalu 2, otázkou však zostáva, aký postoj zaujme EÚ k súčasnej situácii v Grécku. Vstup do eurozóny označil prezident SR za rozhodujúci pre rozvoj našej ekonomiky. Podľa neho aj dôsledky hospodárskej krízy boli pre nás menej bolestivé a ekonomika štátu sa stala atraktívnejšou pre zahraničných investorov a podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC Barcelona - Inter Miláno: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: FC Barcelona - Inter Miláno.


Boris Valábik v podcaste Hokejový Boss

Pozrite si a vypočujte si najnovší diel podcastu Hokejový BOSS.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
Momentka zo zápasu Fiľakovo - Kalinovo.

FTC Fiľakovo povedie znovu Eugen Bari.


SkryťZatvoriť reklamu