BRATISLAVA, BRUSEL. Slováci preferujú spomedzi európskych krajín Českú republiku, Dánsko, Španielsko, Francúzsko a Rakúsko. Slovenské vysoké školy naopak prijali najviac študentov z Poľska, Španielska, Francúzska, Česka a Dánska. Na Slovensku bolo vlani dokopy 1085 hosťujúcich študentov.
Celkový počet európskych vysokoškolákov, ktorí vycestovali na zahraničné univerzity predstavuje 213.000 študentov. V porovnaní s minulým rokom toto číslo narástlo o 7,4 percenta. Medzi "najnavštevovanejšie" študentské destinácie v rámci Európy v minulom akademickom roku patrili Španielsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo.
Podľa Európskej komisie údaje predstavujú nový rekord vo využívaní tohto študentského projektu. Trend využívania zahraničných pobytov rástol aj na slovenských vysokých školách. Cez programy Erasmus a Socrates už na zahraničných vysokých školách študovalo celkovo vyše 12.000 Slovákov. "Program Erasmus je jedným z veľkých úspechov Európskej únie.
Najnovšie čísla hovoria samy za seba: Erasmus sa teší väčšej obľube ako kedykoľvek predtým a som pevne odhodlaná zabezpečiť preň do budúcnosti ešte viac zdrojov. Štúdium či odborná príprava v zahraničí otvára dvere osobnému vývinu a prináša nové príležitosti zamestnať sa, preto konáme správne, keď investujeme do mladých ľudí, vyhlásila európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová.
Spomedzi európskych krajín najviac študentov na zahraničné pobyty a stáže vyslalo Španielsko, po ňom nasledovalo Francúzsko a na tretej priečke v počte vyslaných zahraničných študentov sa umiestnilo Nemecko.
Európska únia (EÚ) do programu Erasmus v roku 2009/10 investovala 415 miliónov eur. Výška grantov kvôli narastajúcemu počtu študentov klesla o sedem percent. V súčasnosti sa tak pohybuje na úrovni 254 eur na mesiac. Program Erasmus spustila EÚ ešte v roku 1987. Okrem členských štátov sa doň zapájajú aj Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko. Tento rok sa k iniciatíve pripojilo aj Švajčiarsko.
Cieľom únie, ktorý by sa mal podľa súčasných tendencií naplniť, je vyslať do roku 2012/2013 na zahraničné pobyty dokopy tri milióny študentov.