SME

Fořt priznanie k homosexualite neoľutoval

Kolegovia ma podporili, tvrdí doteraz nie veľmi známy poslanec za SaS. KDH jeho slová o dvojtvárnosti odmieta.

Stanislav Fořt.Stanislav Fořt. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Ako prvý slovenský politik včera verejne odhalil svoju homosexuálnu orientáciu. „V drvivej väčšine som dostal povzbudzujúce reakcie. Volali mi kolegovia z parlamentu aj vlády, ktorí ma podporili,“ hovoril včera poslanec SaS Stanislav Fořt.

Tvrdí, že sa po rozhovore pre SME a po priznaní, že je gej, nestretol s negatívnymi ohlasmi. Na diskusii na sme.sk sa však našlo okrem slov ocenenia aj veľa urážok. Až v noci sa chystal pozrieť si plnú mailovú schránku
a odkazy na Facebooku.

Spomedzi politických strán majú najrezervovanejší postoj voči homosexuálom kresťanskí demokrati. „Zatiaľ mi nevolal nikto z KDH,“ hovoril Fořt. V rozhovore tvrdil, že viacerí kresťanskí demokrati nemajú problém s gejmi a lesbami, len to nemôžu verejne priznať, aby si nepohnevali voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Reči o chorobe

„To nie je pravda. Normálne sa prezentujeme,“ reagoval poslanec za KDH Martin Fronc. Jeho stranícky kolega Alojz Přidal sa domnieva, že mnohí homosexuáli rozprávajú o svojej orientácii, len aby na seba upozornili. „U niektorých je to tak, že jednoducho už od dobroty nevedia čo robiť,“ povedal Přidal.

Gejov a lesby pred niekoľkými rokmi pobúrili slová niekdajšieho poslanca za KDH, psychiatra Alojza Rakúsa. Homosexualitu označil za chorobu, ktorá sa dá v niektorých prípadoch liečiť. Dnes sú politici KDH vo vyjadreniach opatrnejší. „Môže to byť aj choroba, nie som odborník,“ reagoval Přidal.

Takéto výroky podľa Fořta patria do minulosti. „V 21. storočí si nezaslúžia ani komentár.“

Nabral odvahu

Aktivisti bojujúci za práva neheterosexuálov Fořtovo priznanie uvítali. „Sme radi, že konečne niekto nabral odvahu a verejne začal hovoriť o tom, že sexuálne menšiny sú všade, sú to lekári, zdravotné sestry, učitelia, politici,“ povedala Romana Schlesinger, organizátorka Dúhového pochodu. Pripúšťa, že Fořta môžu teraz čakať problémy. „Žijeme v spoločnosti, ktorá je stále homofóbna.“

SkryťVypnúť reklamu

SaS doteraz nepresvedčila KDH, aby v parlamente podporili registrované partnerstvá. „Uprednostňujeme zväzok muža a ženy,“ vyhlásila Mária Sabolová z KDH.

Neznámy poslanec

Fořt, ktorý je od vstupu do parlamentu v úzadí a nepredložil žiadny zákon, tvrdí, že s legislatívnym návrhom zmeny príde, až keď bude mať istú podporu. „Nie sme teatrálna strana, nepredkladáme návrhy, o ktorých dopredu vieme, že neprejdú.“

Mlčanie je pre štát rizikom

Pri previerke NBÚ skúma aj sexuálne správanie preverovaného.

BRATISLAVA. Ak politik tají, že je gej, môže byť vydierateľný. Počíta s tým aj zákon o ochrane utajovaných skutočností, na základe ktorého Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhoduje o bezpečnostných previerkach.

„Nie je to pre toho človeka bezpečnostné riziko, ak o tom verejne hovorí,“ vysvetľuje bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Vie, že v minulosti sa NBÚ už niečím podobným zaoberal. Nepozná však prípad, že by úrad z tohto dôvodu previerku nevydal, prípadne odobral.

SkryťVypnúť reklamu

Nestretol sa s tým ani člen parlamentného výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Martin Pado z SDKÚ. „Vždy, keď niekto niečo tají, môže to byť bezpečnostné riziko.“

Zákon stanovuje, kedy je preverovaná osoba bezpečnostne spoľahlivá. Medzi rizikami spomína aj to, ak „je, alebo bola zainteresovaná na akejkoľvek forme sexuálneho konania, ktoré vedie k vydieraniu, alebo nátlaku“. To môžu byť aj návštevy verejných domov.

Previerku musí mať každý, kto prichádza do styku s tajnými informáciami štátu. Potrebujú ju vyššie postavení policajti, vojaci či pracovníci tajných služieb, v minulosti aj špeciálni sudcovia.

Poslanec pri bežnej práci previerku nepotrebuje, zákon im priznáva výnimku. Niektorí však o previerku sami požiadali. Poslanec Stanislav Fořt z SaS hovorí, že v parlamente sú homosexuáli, ktorí majú obavy to priznať.

SkryťVypnúť reklamu

(bum)

Orientácia už pre voličov nie je orientačný bod

V západnom svete je už veľa politikov, ktorí svoju orientáciu už viac nechcú tajiť.

1.jpgHarvey Milk, politik, USA
Po jeho smrti ho označili za mučeníka práv gejov. Neskôr aj za najvýznamnejšieho predstaviteľa komunity homosexuálov v dejinách americkej politiky.

Ako prvého politika otvorene sa hlásiaceho k homosexualite ho zvolili do úradu v štáte Kalifornia. V roku 1976 vyhral voľby do zastupiteľstva v San Franciscu. O rok ho zastrelil muž, ktorý zastával jeho pozíciu pred ním.

2.jpgGuido Westerwelle, šéf diplomacie, Nemecko
Šéf diplomacie a donedávna predseda liberálov, ktorých pred dvoma rokmi priviedol k najlepšiemu volebnému výsledku. Keď v roku 1997 zverejnil, že je homosexuál, jeho kariéru to nezastavilo, naopak o štyri roky sa stal šéfom liberálov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veku 48 rokov uzavrel vlani registrované partnerstvo s priateľom Michaelom Mronzom (43). Oficiálne predstavil partnera v roku 2004 na oslavách päťdesiatky kancelárky Angely Merkelovej. Mronz ho často sprevádza na zahraničných cestách.

3.jpgJóhanna Sigurdardóttirová, premiérka, Island
Island, ktorý na hospodársku krízu doplatil úplným kolapsom, zveril začiatkom roku 2009 vládu otvorene lesbickej političke. Jóhanna Sigurdardóttirová preberala vládu ako prvá vydatá lesbická politička na svete.

Ako 67-ročná sa vlani zosobášila so spisovateľkou Jónínou Leósdóttirovou, mladšou o jedenásť rokov. Obe boli v minulosti vydaté za mužov. Jóhanna bola v roku 1970 zosobášená s Dorvaldurom Steinarom Jóhannessom, s ktorým mala aj dvoch synov. Pre Islanďanov však jej orientácia nie je téma, ktorú by riešili, rešpektujú to ako jej súkromnú vec.

4.jpgVáclav Fischer, senátor, podnikateľ, Česko
Do českého Senátu sa v roku 1999 prebojoval aj podnikateľ a vtedy majiteľ úspešnej cestovnej kancelárie Václav Fischer.

SkryťVypnúť reklamu

V kampani sa objavili bilbordy na Fischerovu podporu. „Homosexuál v Senáte? Prečo nie. Václav Fischer do Senátu. Štvorpercentná menšina.“ Po troch rokoch sa však z politiky stiahol a v tom čase prišiel aj neúspech v podnikaní.

5.jpgJörg Haider, šéf strany, hajtman Rakúsko
Až po smrti pri autohavárii v roku 2008 v Rakúsku začali médiá informovať o jeho dvojakom živote. Dovtedy bola jeho homosexualita verejným tajomstvom.

Korutánsky hajtman a populista známy militantnými výrokmi proti prisťahovalcom bol ženatý a mal deti. Po smrti jeho stranícky kolega Stefan Petzner označil Haidera za „človeka svojho života“.

O rok sa ozval aj muž, ktorý tvrdil, že v osudnú noc mal s Haiderom sexuálny styk.

(bum, vas)

Anketa: Ako vnímate, že poslanec Fořt sa ako prvý politik na Slovensku priznal k homosexuálnej orientácii?

SkryťVypnúť reklamu

6.jpgAnna Belousovová, (predsedníčka parlametného výboru pre ľudské práva a menšiny)

Jeho sexuálnu orientáciu považujem za jeho súkromnú záležitosť. Nechápem dôvod, prečo o tom informuje médiá. Ja som na mužov a nepociťujem potrebu ísť s tým do médií.

7.jpgRichard Sulík, (predseda parlamentu a SaS)

Pozitívne. Je najvyšší čas, aby sa o tejto téme nielen hovorilo, ale malo by sa už začať konať.

8.jpgPavel Kandráč, (verejný ochranca práv)

Vnímam to ako jeho slobodné rozhodnutie oznámiť svoju sexuálnu orientáciu verejnosti.

9.jpgRudolf Chmel, (vicepremiér pre ľudské práva a menšiny)

Priznal je asi trochu silné slovo. Pán poslanec zverejnil, že je gej, čo považujem za malý, ale prirodzený krôčik vpred pri prekonávaní našich predsudkov, ktoré chcú odsúvať gejov a lesby do polohy vinníkov. Bolo by možno našim konzervatívnejším rodákom treba pripomenúť, že aj v konzervatívnej Republikánskej strane USA sa gejovia verejne hlásia k svojej orientácii.

SkryťVypnúť reklamu

10.jpgRobert Fico, (predseda Smeru)

To, že sa poslanec Fořt priznal k homosexualite, neznamená, že sa naňho budem inak pozerať. Je to jeho súkromie, o ktoré sa podelil s verejnosťou. Toto jeho rozhodnutie treba rešpektovať.

11.jpgZora Bútorová, sociologička, Inštitút pre verejné otázky

Vnímam to veľmi pozitívne. Môže to prispieť k detabuizácii sexuálnej inakosti. Táto téma podľa mňa patrí do verejnej sféry, keďže je úzko prepojená s problematikou ľudských práv, v ktorej stále zaostávame.

Autor: Matúš Burčík 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 850
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 954
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 791
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 759
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Tibor Gašpar hovorí o zneužívaní práva na zhromažďovanie.


SITA 3
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Mayera podozrievajú z neetického konania.


SITA
Zuzana Bačíková s deťmi.

Je to neustály stres, čo ešte zdražie, hovorí rozvedená matka dvoch detí.


Advokát Tomáš Kulák na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Sťažovateľ namietal prehliadku svojej kancelárie a zaistenie počítača.


SITA

Sportnet

Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Ľuboš Miklovič.

Ľuboš Miklovič prestúpil do Piešťan a strelil famózny gól.


SkryťZatvoriť reklamu