BRATISLAVA. Nadväzuje na v súčasnosti platnú koncepciu na obdobie 2006-2010. Reaguje na vývoj radikálnych skupín s tendenciami extrémizmu, resp. trestné činy spáchané z nenávisti v stredoeurópskom regióne, a novelu trestného zákona, ktorá do slovenského práva zaviedla pojmy súvisiace s vykonávaním protiprávnej extrémistickej činnosti.
Cieľom novej koncepcie je vytvoriť účinný systém opatrení a aktivít zameraných na ochranu občanov a spoločnosti pred protispoločenským konaním extrémisticky zameraných jednotlivcov, skupín a hnutí. Úsilím je takisto eliminácia príčin, prejavov a následkov extrémizmu a rasovo motivovanej trestnej činnosti.
Do konca roka 2012 Koncepcia navrhuje pripraviť novelu trestného zákona zameranú na prísnejší postih páchateľov extrémizmu a doplnenie skutkových podstát o trestné činy z nenávisti pre rozdielnosť pohlavia, príslušnosti k inej kultúrnej a sociálnej skupine. Prioritou je takisto zdynamizovanie priebehu súdneho konania spracovaním operatívnej databázy symbolov pre potreby sudcov, prokurátorov a polície na účely postupu pred začatím trestného stíhania /rovnako do konca budúceho roka/. Počíta sa tiež s vytvorením analytického centra na vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie s poukázaním na možné riziká a vplyvy na spoločnosť v rámci pôsobenia stálej pracovnej skupiny zloženej z inštitúcií venujúcich sa boju proti extrémizmu.
Ešte tento rok by sa mala vypracovať koncepcia boja proti diváckemu násiliu, čím by sa vytvoril účinný nástroj na potláčanie násilia na športoviskách. Z praxe vznikla požiadavka na vytvorenie znaleckých odborov, ktoré by boli použiteľné na odborné posúdenie rôznych extrémistických znakov, symbolov a verbálnych ako aj písomných prejavov extrémistov. Polícia využíva pribratých odborníkov z rôznych oborov, najmä histórie /na symboly vychádzajúce z II. svetovej vojny/, ktorí sú spochybňovaní obhajobou na súdoch. Pre efektívny boj s extrémizmom je nevyhnutné aj dostatočné organizačné, personálne a odborné zabezpečenie.
Extrémizmus na Slovensku je výrazne ovplyvňovaný extrémizmom v okolitých štátoch /Čechy, Poľsko, Nemecko, Maďarsko, ale aj Srbsko/. Jeho sprievodným javom je narastajúca závažná trestná činnosť a netolerantný postoj niektorých skupín obyvateľstva k určitým minoritným skupinám, špeciálne k príslušníkom rómskej národnostnej menšiny a cudzincom s rozdielnou farbou pleti. V základných charakteristikách sa najviac inšpiruje scénou z Čiech a Nemecka.
Početnosť prívržencov sa odhaduje na približne 2000 osôb, pričom desiatky až stovky z nich sú radikálne a rizikové. Podujatia sa profesionalizujú /nová podoba propagačných materiálov a letákov, využívanie právnika pri organizácii podujatí/ - tento trend je prebratý z Čiech. Slovenskí extrémisti sa častejšie zúčastňujú na koncertoch extrémistických hudobných skupín v zahraničí je to dôsledok preventívnych a represívnych opatrení slovenských bezpečnostných zložiek, ktoré viedli k poklesu počtu koncertov white power na Slovensku.
Vláda sa bude zaoberať aj Správou o plnení úloh vyplývajúcich z koncepcie boja proti extrémizmu v rokoch 2007-2010. Bližšie detaily o oboch materiáloch nájdete na http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=boj-proti-extremizmu-by-sa- mal-zintenzivnit.
Okrem toho minister vnútra predloží aj návrh na zmeny v zmluve SR a Ukrajiny o malom pohraničnom styku, Návrh na uzavretie Vykonávacieho protokolu oboch krajín o vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou o readmisii osôb a takisto zmenu v delegácii na prípravu zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom o štátnej hranici.