Teraz ministerstvo hovorí o prvom kvartáli 2012.
BRATISLAVA. Pripravíme systém starostlivosti o preležaniny, budeme ich sledovať a ich výskyt bude indikátorom kvality nemocnice, sľubovali minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH a generálny riaditeľ sekcie zdravia ministerstva Tibor Hlavatý na jeseň minulého roka.
Reagovali tak na prieskum výskytu preležanín v nemocniciach, o ktorom informoval denník SME. K legislatívnym zmenám malo dôjsť v prvom štvrťroku 2011.
Ani dva mesiace po uplynutí termínu však ministerstvo nemá nič pripravené a na nápravu vytýčilo nový termín.
Termín zmeškali
„Pripravujeme do nariadenia vlády o indikátoroch kvality včleniť aj systém starostlivosti o dekubity,“ povedal po zhliadnutí záberov preležanín v novembri minulého roka Uhliarik.
K aktualizácii nariadenia vlády z roku 2009 malo podľa jeho plánov dôjsť v prvom štvrťroku 2011. „Takže vo veľmi krátkom čase,“ dodal vtedy minister.
Víziu a plány ministra potvrdil o niekoľko dní neskôr aj Hlavatý. „Pripravujeme novú koncepciu sledovania kvality zdravotníckych zariadení, kde aj vzhľadom na tému, ktorú ste otvorili, určite dekubity budú figurovať ako jeden z indikátorov kvality.“
Rovnako ako minister potvrdil, že materiál má vzniknúť v prvom štvrťroku 2011.
V pondelok, po vyše dvoch mesiacoch od uplynutia termínu, však už Hlavatý hovoril o novej lehote legislatívneho riešenia preležanín.
„Ministerstvo zdravotníctva pripravuje komplexný materiál, ktorý sa bude týkať posudzovania kvality poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.“ Hotový má byť v prvom štvrťroku budúceho roka.
Prečo termín nedodržali a posunuli, ministerstvo ani po dvoch dňoch nevysvetlilo.
Utajované preležaniny
Na problém výskytu preležanín v nemocniciach upozornila na svojom blogu zdravotná sestra Ľubica Kočanová.
O ich výskyte na geriatrických oddeleniach nemocníc urobil miniprieskum prednosta geriatrickej kliniky v bratislavských Podunajských Biskupiciach Štefan Krajčík. Na niektorých pracoviskách sa podľa neho dekubit vyskytol až u 68 percent imobilných pacientov.
Uhliarik povedal, že ministerstvo si vlastné zisťovania nerobilo. „Prieskumy sme nerobili, pretože zastávame názor, že preležaniny by nemali vznikať,“ odôvodnil.
O preležaninách nemajú objektívny obraz ani zdravotné poisťovne, ktorým nemocnice hlásia len zlomok ich skutočného počtu. Podľa údajov, ktoré vlani poslali denníku SME, sa ich vykazovaný ročný počet v mnohých prípadoch dá spočítať na prstoch jednej ruky.
„S výskytom dekubitov je to podobne ako s nemocničnými nákazami – nikto ich nehlási,“ komentoval nízke čísla Krajčík.
Archívne videá:

Beata
Balogová
