BRATISLAVA. Vyhrážanie sa vojenským zásahom alebo spomínanie takéhoto zásahu nepatrí do slovníka dobrých susedov, povedal v reakcii na slová predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS).
"Odmietame vyjadrenia, ktoré patria do 19. storočia," povedal Sulík v Bratislave pred novinármi v súvislosti s rozhovorom, ktorý Kövér poskytol nedávno českému denníku Hospodářské noviny.
Podľa jeho názoru majú tieto škandalózne vyjadrenia jediný cieľ - odpútať pozornosť od medzinárodnej izolácie, do ktorej sa Maďarsko dostáva vďaka svojej "veľkomaďarskej politike".
Ako Sulík pripomenul, s Maďarskom máme podpísanú zmluvu o dobrom susedstve a spolupráci, sme členmi Únie aj NATO, preto sú vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu neprijateľné.
Sulík: Kövérovi asi chýba konfrontačný prístup bývalej vlády
Zároveň šéfa NR SR mrzí, že jeho maďarský kolega nedokáže oceniť pokojný prístup slovenskej diplomacie a vyvoláva zbytočné napätie vo vzájomných vzťahoch. "Zrejme mu konfrontačný prístup bývalej vlády vyhovoval viac," myslí si.
Predseda parlamentu si prečítal spomínaný rozhovor, ktorý podľa neho obsahuje lživé tvrdenia poškodzujúce Slovensko a znevažujúce jeho občanov.
"Slovensko nevzniklo vďaka Trianonskej zmluve. V nej opísané hranice vtedajšieho Československa a Maďarska stanovila už najvyššia rada spojencov vo svojom uznesení z 12. júna 1919. Ak chce Kövér revidovať výsledky 1. a 2 svetovej vojny, môže sa obrátiť na víťazné mocnosti," poznamenal.
Takisto nemôže súhlasiť ani s tvrdením, že pri stavbe vodného diela Gabčíkovo boli posunuté hranice. O tomto výroku Sulík povedal, že je to "čistá lož". "Hranica nebola žiadnym spôsobom menená a spochybnená," dodal.
Dzurinda: Vyjadrenia boli neuvážlivé a nenáležité
Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda považuje za neuvážlivé a nenáležité výroky predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra.
"Každopádne boli neuvážlivé, nenáležité a pre Slovensko neznamenajú ani minimálnu hrozbu,“ vyhlásil Dzurinda počas prestávky v rokovaní vlády.
Neuviedol však či ešte diplomacia plánuje nejakú reakciu alebo kroky na výroky predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra. „O zámeroch sa mediálne a verejne nešpekuluje, informuje sa o rozhodnutiach,“ povedal Dzurinda.
Dzurinda sa vyjadril aj k výzvam predstaviteľov opozičnej strany Smer, ktorí vyzývajú, aby sme na „štipľavú facku Budapešti“ reagovali.
„Ak Smeru ide o to, aby pomáhal Maďarskej republike odpútavať pozornosť, tak je mi to ľúto. Nerobí Slovensku dobrú službu. Ale ja sa nemienim podieľať na tom, že budeme pomáhať Maďarskej republike odpútavať pozornosť od toho, že schválila viaceré neeurópske paragrafy,“ vyhlásil Dzurinda.
Nepovedal, či odporučí premiérke Ivete Radičovej, aby túto otázku otvorila na blížiacej sa schôdzke premiérov V4. „Viem, ako sa mám so svojou premiérkou rozprávať a ona vás potom bude informovať,“ konštatoval.