Bratislava 4. júla (TASR) - Vydržať vo vládnej koalícii a pozitívne prispieť k jej činnosti a k vývoju na Slovensku bolo podľa Pavla Hamžíka hlavnou úlohou SOP v tomto volebnom období. Napriek tomu, že sme kritickí, nehodnotíme štvorročné pôsobenie súčasnej koalície a vlády negatívne, vyhlásil predseda SOP.
Podľa Hamžíka jeho strana sa snažila predovšetkým napĺňať vládny program a vlastné záväzky, vďaka ktorým získala dôveru voličov v parlamentných voľbách v roku 1998. Posledné odvolávanie predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu označil za štandardnú situáciu, ktorá sa môže stať aj v iných krajinách. "Vláda svoje hlavné úlohy splnila a teraz musí vydržať do volieb a robiť to, čo je potrebné," povedal.
Úlohou SOP v ďalšom období bude prispieť k integrácii politického spektra, v ktorom sme sa našli, a zabezpečiť prežitie a posilnenie ľavice v parlamente, vyhlásil Hamžík. "Máme program modernej sociálnej demokracie, preto ideme do tohtoročných volieb s programovo blízkymi politickými subjektmi," uviedol na margo spoločného predvolebného postupu s SDĽ a SDSS. Líder SOP ďalej povedal, že cieľom ľavicových subjektov v nasledujúcom volebnom období nebude mať rozhodujúce slovo, ale prežiť, aby politika, ktorú reprezentujú, mala zastúpenie aj na pôde Národnej rady SR. Predstavitelia SOP sa zúčastňujú na spoločných akciách s SDĽ a SDSS a svoju kandidátku predložia 17. júla.
V súvislosti s niektorými prípadmi nezákonnej činnosti členov Policajného zboru SR a návrhom, aby policajti prešli pod vojenské súdy, podpredseda SOP Marian Mesiarik vyhlásil, že jeho strana nevidí dôvod, aby došlo k takémuto opatreniu. "V rámci civilných súdov existuje dostatok právneho priestoru na udeľovanie prísnych trestov v prípade, ak policajt poruší zákon alebo spácha trestný čin," vyjadril svoj názor Mesiarik.
Predstavitelia SOP pozitívne zhodnotili prijatie zákonov o štátnej a verejnej službe a zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Z pripravovaných právnych noriem podporia zákon o Horskej službe SR a návrh zákona na odškodnenie politických väzňov a ich pozostalých. Okrem toho chce SOP presadiť zvýšenie štátnej prémie v stavebnom sporení zo 4000 na 4500 korún.
Mesiarik sa dotkol aj krachu nebankových subjektov, pričom vyhlásil, že mohli byť finančne prepojené s niektorými politickými stranami a televíziami. Všetko však treba preveriť, aby to neboli len reči a aby sme nikoho neurážali, dodal.