BRATISLAVA. Pre bezpečnosť Slovenska je podľa vlády kľúčové zachovať stabilitu eurozóny, pripraviť novú koncepciu bezpečnostného systému SR, udržanie energetickej bezpečnosti, vypracovanie zásadných výstupov strategického hodnotenia obrany SR, realizácia úloh vyplývajúcich z koncepcie rozvoja integrovaného záchranného systému a plnenie úloh vyplývajúcich z revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Uvádza sa to v Správe o bezpečnosti SR za rok 2010, ktorú odobrila vláda.
K najvýznamnejším hrozbám pre Slovensku bude podľa správy naďalej patriť destabilizácia regiónov na hraniciach Európy, masívna ilegálna migrácia, organizovaný zločin, závislosť od dovozu hospodársky dôležitých surovín, nelegálne šírenie zbraní, medzinárodný terorizmus, aktivity cudzích spravodajských služieb, zneužitie kybernetického priestoru, ako aj prejavy radikalizmu a extrémizmu. Čoraz nebezpečnejšie môžu byť ekologické katastrofy v dôsledku klimatických zmien.
Pre nestabilitu v arabských krajinách, najmä na severe Afriky, možno očakávať zníženú aktivitu týchto štátov voči nelegálnej migrácii a radikálnym organizáciám, čo môže mať negatívny vplyv aj na bezpečnosť v strednej Európe.
„Občianske konflikty a vojenská angažovanosť medzinárodného spoločenstva vrátane NATO, pri stabilizácii bezpečnostnej situácie v severnej Afrike zvyšujú riziko asymetrickej reakcie zo strany dotknutých režimov a radikálnych organizácií voči európskym krajinám, pričom reálne hrozí zintenzívnenie teroristických aktivít,“ upozorňujú autori správy.
Vlani sa na Slovensku žiaden teroristický útok neudial a naše bezpečnostné zložky nezachytili ani prípravu takéhoto činu. Hlavným garantom bezpečnosti je naďalej Severoatlantická aliancia, Slovensko preto presadzuje politiku otvorených dverí, aby sa ďalšími členskými štátmi mohla stať aj Bosna a Hercegovina, zasadilo sa aj za prehĺbenie spolupráce s Macedónskom, Čiernou Horou a Srbskom.
Ozbrojené sily SR, ktoré majú pri ochrane bezpečnosti Slovenska kľúčovú úlohu, zápasia s nedostatkom peňazí.
Vláda začala s prípravou strategického hodnotenia obrany SR, jeho prvé výsledky sú už známe. Podľa ministra obrany Ľubomíra Galka sa buď budú musieť zredukovať úlohy armády, alebo bude potrebné vynakladať na obranu viacej peňazí.
Z hľadiska ochrany ústavného zriadenia, verejného poriadku, bezpečnosti občana a štátu bola bezpečnostná situácia v SR v roku 2010 stabilizovaná a neboli zaznamenané aktivity extrémistických skupín, ktoré by predstavovali bezprostredné ohrozenie demokracie, tiež neboli zistené aktivity smerujúce k používaniu teroristických metód.
„Najmarkantnejším problémom je oblasť pravicovo orientovanej extrémistickej scény, ktorá sa prejavuje najčastejšie formou zhromaždení, „White power“ koncertov, pochodov, spomienkových a pietnych akcií,“ uvádza sa v texte.
Z hľadiska organizovaného zločinu na Slovensku dominujú regionálne štruktúry na úrovni obcí, okresov a krajov. Policajný zbor vlani monitoroval 32 organizovaných skupín, ktoré sa zaoberali drogovou či ekonomickou trestnou činnosťou, obchodovaním s ľuďmi, násilnou trestnou činnosťou a obchodovaním so zbraňami. Rozložiť sa podarilo 16 skupín, jedna podskupina bola eliminovaná čiastočne.
Závislosť od dovozu plynu je vysoká, pre Slovensko je v súčasnosti jedným z najvýznamnejších krokov v oblasti energetickej bezpečnosti severo-južné plynárenské prepojenie, ktoré umožňuje diverzifikáciu trás a zdrojov tejto suroviny.
Ďalším prvkom je posilnenie spätného toku plynu z ČR a posilnenie spätného toku slovenskej plynárenskej prepravnej siete. Sprevádzkoval sa tiež reverzný tok plynu z Rakúska do SR. Nižšia závislosť Slovenska od dovozu je pri elektrickej energii, importujeme približne 3,6 percenta spotreby.
„Bezpečnosť SR a jej občanov bola v roku 2010 zabezpečená,“ konštatuje sa na záver správy.