Bratislava 4. júla (TASR) - Za zbytočné vťahovanie pacienta do vzťahov, s ktorými nemá nič spoločné, považuje ministerstvo zdravotníctva dnešný štrajk lekárnikov.
Štrajkové aktivity Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) poškodzujú podľa šéfa rezortu zdravotníctva Romana Kováča nielen pacienta, ale môžu mať negatívny vplyv aj na proces oddlženia. Ako sa ďalej konštatuje v dnešnom stanovisku, šírenie paniky o nedostatku liekov z dôvodu zatvorených lekární stálo zdravotníctvo v predchádzajúcich dvoch rokoch viac ako dve miliardy Sk. Z obavy, že nedostanú svoj liek, si ich pacienti nechávali predpísať do zásoby, ktoré napokon skončili v odpade.
Dôvodom nerealizovania oddlženia lekární je podľa Kováča skutočnosť, že ministerstvo v súčasnosti nedisponuje schválenými finančnými prostriedkami na oddlženie. Z celkových viac ako päť miliárd Sk by mali byť na lieky vyčlenené financie v pomere k výške dlhov vykazovaných u zdravotných poisťovní voči verejným lekárňam.
Celkový dlh v rezorte zdravotníctva predstavuje viac ako 18 miliárd Sk. Dlh lekárňam, ktorý za prvé tri mesiace tohto roku vzrástol o 3,437 miliardy Sk, dosiahol v súčasnosti 4,485 miliardy. Na oddlženie rezortu parlament vyčlenil 3,685 miliardy Sk z prostriedkov Fondu národného majetku SR, miliardu korún získa zdravotníctvo prostredníctvom vyplatenia dlhu Spoločnej zdravotnej poisťovni zo strany Železníc SR. Ďalšiu miliardu by malo ministerstvo zdravotníctva získať z privatizácie Piešťanských kúpeľov, avšak táto možnosť zostáva otvorená. V prípade, že rezort nezíska 5,685 miliardy korún, uznesenie vlády o oddlžení zdravotníctva sa podľa Kováča nenaplní.
K rozhodnutiu zatvoriť dnes verejné lekárne v čase od 10. do 12.00 hod. viedla Radu SLeK nespokojnosť a nedôvera k prísľubom vlády vo veci oddlženia lekární. Podľa prezidenta SLeK Petra Mihálika ministerstvo zdravotníctva a vláda nenaplnili uznesenia a verejné prísľuby. Vládny kabinet a ministra zdravotníctva Rada SLeK zároveň vyzvala, aby zabezpečili realizáciu predmetných uznesení.