BRATISLAVA. Posledné dni vo funkcii zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislav Tichý rozhoduje, či zastaví korupčnú kauzu svojho kolegu Michala Barilu a sudcu Najvyššieho súdu Štefana Michálika.
Tichý skúma možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutia polície a špeciálnej prokuratúry. Ide o mimoriadne oprávnenie, ktoré na základe Trestného poriadku prináleží len generálnemu prokurátorovi.
„Generálna prokuratúra koná vo veci, preskúmava spisový materiál. Po preskúmaní rozhodne o ďalšom postupe,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová. Kedy by mohlo padnúť rozhodnutie, nespresnila.
Trestné veci na Generálnej prokuratúre riadi jej bývalý šéf Dobroslav Trnka. Nového generálneho prokurátora parlament volí na budúci piatok.
Barila mlčí
Návrh na preskúmanie postupu vyšetrovateľa podal obvinený Barila, ktorý pracuje na Okresnej prokuratúre Bratislava II. Prípad včera nechcel komentovať. „Je to zákonná možnosť, ktorú som využil. Zatiaľ sa nemám k čomu vyjadriť.“
Vyšetrovateľ v marci obvinil Barilu, že od muža vo väzbe zobral úplatok 30-tisíc eur za vybavenie jeho prepustenia na Najvyššom súde.
Generálna prokuratúra naopak nekoná v prípade sudcu Mihálika. Dovčera sa neobrátila na Ústavný súd s podnetom, aby sudcu zbavili imunity. Prokuratúra podľa Tökölyovej čaká na Tichého rozhodnutie o ďalšom osude kauzy.
Trestné oznámenie
K postupu prokuratúry pri konaní o imunite sudcu sa polícia vyjadrovať nechce. „Informácie ku konkrétnym osobám neposkytujeme, len k prípadom,“ reagovala na otázky Andrea Dobiášová z policajného prezídia.
Po otvorení kauzy polícia čelila kritike, že o podozrení voči sudcovi informovala predčasne.
Sudca Michálik podozrenie z účasti na korupcii odmieta. Vo veci podal na Generálnej prokuratúre aj trestné oznámenie, ktorého obsah nie je známy. Michálik aj Barila naďalej vykonávajú svoje funkcie.

Beata
Balogová
