Obec v údolí doplatila na zužovanie brehov a lesné cesty.
PÍLA. Blato mali všade, v posteliach aj v peňaženkách. Zablatení obyvatelia v Píle sa aj včera snažili pochopiť, ako je možné, že po slabom dáždiku dorazila za pár minút zo svahov Malých Karpát v utorok podvečer obrovská vlna. V úzkom údolí zmietla autá, záhrady, ničila domy. Deti plakali a kričali s mamou na balkóne o pomoc. Zostali zničené cesty a mosty.
„V Píle sa neustále zužovali brehy v obci,“ hovorí vládny splnomocnenec pre manažment povodí a krajiny Martin Kováč. V horách nad obcou za pár hodín spadlo veľké množstvo zrážok, sto litrov na štvorcový meter.
„Odstraňujeme následky katastrofy, ide to pomaly. Postihlo to desiatky ľudí,“ povedal starosta obce Radoslav Mičunek.
Vlna sa prehnala aj Častou, Doľanmi, Hornými Orešanmi. Búrka nad Malými Karpatmi potvrdila zlé rozhodnutia v obciach aj v lesnom hospodárstve.
Častá nedávno dokončila námestie s podzemným potrubím. Dnes je časť dlažby zničená.
Ak môžete a chcete pomôcť zničenej obci Píla, môžete poslať peniaze na účet číslo 11622112/0200, variabilný symbol 07062011. Peniaze budú použité na obnovu obce. Ďalšie informácie nájdete na stránke obecpila.sk
Voda z Karpát zmietla domy Povodne na západe Voda z Malých Karpát zničila cesty a domy v obciach Píla, Častá, Doľany, Horné Orešany. Približne deväťtisíc ľudí zostalo bez vody. Časť aj bez plynu a elektriny. Niekoľko tisíc áut muselo zničený most v Častej obchádzať cez Budmerice. Zničená boli aj cesty a námestia v ďalších obciach. V Píle pomáhali desiatky hasičov, policajtov a vojakov s ťažkou technikou. Hladina rieky Gidra v Píle mala o 12.00 v utorok 20 centimetrov, o 18.00 to bolo 155 cm a o polnoci 77 cm. Starostom zaplavených obcí poskytne minister práce príspevok na odstraňovanie škôd.
Obec v údolí širokom niekoľko desiatok metrov pod hradom Červený Kameň bola doteraz známa najmä tým, že tade chodia poslanci na rekreáciu. Ostré svahy Malých Karpát k sebe zatláčajú cestu, rieku a desiatky domov.
Dedina pár kilometrov od Modry sa v utorok podvečer zmenila na rozbahnené miesto. Zvyčajne pokojný potôčik Gidra ľuďom okolo štvrtej popoludní vytrhal ploty, zničil záhrady a odnášal autá. Miestami sa nedalo rozoznať, kde sa končí plot, kde tráva v záhrade a čo bolo pred pár hodinami asfaltovou cestou.
V Píle včera netiekla pitná voda, nemali elektrinu ani plyn. „Ale kam by som chodila,“ hovorí pri pohľade na zničený dvor, schody plné blata a mokré koberce v dome Ľudmila Hoffmannová. Kedysi chcela ísť bývať do prenájmu v Bratislave, nijaký vhodný sa však nenašiel.
Voda jej teraz do dvora priniesla drevo asi z celej dediny. „Čakám na deti, neviem ani či mám volať do poisťovne. Keď prídu, začneme upratovať,“ dodáva dôchodkyňa. V dome býva dlhé desaťročia.
Pozrite si zábery vyčíňania prívalovej vlny po prietrži mračien v Píle a Častej.
Pozrite si viac fotografií >>
Voda rozhýbala autá Jej susedia cez ulicu celý deň vyťahovali bahno s pivnice, voda v nich dosiahla až po strop. „Manžel tu vždy chcel bývať, ale teraz hovorí, že ideme preč, aj hneď. Tak neviem,“ hovorí Melánia Jurišová. Na dvore mali tri autá, všetky voda zničila. Ich najnovšiu Kiu odhodila rieka desať metrov. Aby obišli dom, museli liezť po kapote.
„Mali sme aj vozík, ale už tu nie je, kamsi sa stratil rovnako ako voliéra s andulkami,“ hovorila smutne Jurišová. O desať minút už im vozík tlačili chlapi po ceste, našiel sa asi 300 metrov nižšie po prúde. Andulky viac nevideli.
Rieka sa v priebehu pár minút vyrovnala tatranským potokom a Jurišovcom sa ešte aj včera valila po dvore. Len pred pár mesiacmi dokončili múr, ktorý ich mal od vody ochrániť. Nepomohol.
Nespali Dušan Mičúnek staval dom desať rokov. Do pivnice, hudobného štúdia a izieb na prízemí sa im naliali litre vody. „Tu bola tráva, tu som mal nasadené tuje,“ ukazuje smutný Mičúnek. Nezostalo z nich veľa, celý dvor pokrývalo bahno, bazén pripomínal žumpu, auto mu voda odniesla na druhú stranu ulice.
„Neviem, ako teraz pôjdem do práce, hádam sa to auto bude dať opraviť,“ dúfal Mičúnek. V noci vôbec nespal, manželka s deťmi len pár minút.
Najviac zničený dom voda takmer podmyla. Jeho obyvatelia, unavení po prebdenej noci, čakali na drevenú lávku, ktorú narýchlo zo smrekových konárov a dosák zbúchali vojaci. Asfaltový vjazd do garáže zobrala voda.
O nočnej návšteve premiérky a jej krízového štábu s ministrom obrany pri sviečkach ľudia takmer nevedeli. Vojakov a pomoc však videli v obci už od rána.
Potoku zúžili brehy, druhý zakopali do zeme
Vládny splnomocnenec kritizuje zlú reguláciu potokov vo vytopených obciach.
ČASTÁ. Veľká voda rozryla aj nové námestie v dedine v susedstve najviac zničenej
Píly. Námestie v Častej skolaudovali na jeseň minulého roku. V noci z utorka na stredu ho zalialo bahno a metrová prílivová vlna.
Ľudia sa hnevali a vinili aj zlý projekt námestia, ktorý ukryl potok do rúry pod zemou. Na rekonštrukciu námestia išlo 830-tisíc eur z eurofondov.
Voda sa valila aj cez dvory a domy. „Siahala meter do výšky,“ hovorí starší muž, ktorý býva priamo na námestí. Kritikom projektu dáva za pravdu aj splnomocnenec vlády pre samosprávu a povodia Martin Kováč.
Skazu pod Malými Karpatmi si prezrel už v utorok večer.
„V Píle sa neustále zužovali brehy v obci, v Častej vodný tok zakryli a uložili do potrubia pod čerstvo dokončeným námestím. Priepusty pre vodné toky mohli byť zanesené či nedostatočné,“ hovorí Kováč.
Okrem extrémne silných búrok vidí ďalšie dôvody záplav. Najmä poškodenie krajiny v spádovom povodí lesa aj v nevhodných úpravách v obciach.
Kováč navrhuje odstrániť a upraviť nevhodné priepusty, otvoriť zakryté vodné toky v obciach a dať im priestor, aby mohli nadbytky vody prirodzene odtiecť.
Starosta Častej kritiku projektu odmieta. „Koryto je počítané dostatočne. Projektant vodár, ktorý ho počítal, povedal, že takéto potoky sa počítajú maximálne na storočnú vodu,“ povedal starosta Stanislav Jablonovský. V obci boli podľa neho pracovníci z Povodia Váhu a povedali, že išlo o viac ako storočnú vodu a že sa to nedalo ovplyvniť. „Ak by bol prietok trikrát taký, nepomôže to. Voda sa rozliala už v lese a išla nekontrolovane už odtiaľ.“
Voda v jednej časti námestia vytrhala dlažbu, škody chcú počítať, až keď bahno vyschne.
Ján Krempaský, Michal Trško
Sulík ponúkol strechu
Parlament môže v Častej Papierničke ubytovať zhruba tridsať rodín.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) včera ponúkol ubytovanie ľuďom postihnutým utorňajšou povodňou. Neďaleko najvážnejšie postihnutej obce Píla je rekreačné zariadenie parlamentu Papiernička.
„Národná rada je pripravená poskytnúť núdzové ubytovanie pre tunajšie rodiny, ktoré prišli o obydlie,“ povedal Sulík. Dočasné ubytovanie môžu poskytnúť dvadsiatim až tridsiatim rodinám. „Ak vôbec taká potreba je, ja to, samozrejme, neviem,“ podotkol Sulík. Aj v Papierničke vypadli pre záplavy dodávky vody a elektrickej energie, obnoviť by ich mali dnes.
Obyvatelia vytopených dedín záujem o Papierničku včera neprejavili, ubytovanie si vedeli nájsť sami. V zariadení trávili poslanci ešte minulé leto dovolenky za zvýhodnené ceny, Sulík im zdvihol ceny na trhové.
Ján Krempaský
Autor: jkr

Beata
Balogová
