BRATISLAVA. Ústavný zákon o jednom mandáte sa chystá na jeseň predstaviť KDH. Ako dnes informoval predseda poslaneckého klubu Pavol Hrušovský, zo snahy presadiť princíp iba jedného mandátu nepoľavili a po dohode s ostatnými politickými stranami ho chcú predložiť do parlamentu.
Medzi dané politické strany zaradil aj opozičné, ktorých hlasy sú potrebné na prijatie ústavného zákona. Verí, že nájdu zhodu a podporu 90 hlasov. Ako pripomenul predseda KDH Ján Figeľ, už úspechom je, že sa tento zámer podarilo, napriek širokej oponentúre, dostať do vládneho programu.
KDH dnes okrem plánov do budúcnosti v oblasti dopravy či zdravotníctva, teda rezortov, za ktoré nesie politickú zodpovednosť, bilancovalo najmä svoje pôsobenie vo vládnej koalícii za rok od parlamentných volieb v júni 2010.
"KDH je súčasťou tímu, ktorý odmietol kradnutie a klamstvo a robí všetko pre boj s korupciou a klientelizmom," zdôraznil šéf hnutia. Pripomenul, že zavedenie elektronických aukcií alebo zverejňovanie zmlúv na internete sú opatreniami, ktorých cieľom je transparentnejšie prostredie na Slovensku.
Figeľ zároveň vyzdvihol niektoré aktivity KDH v súvislosti s vyostrovaním slovensko-maďarských vzťahov. "KDH v duchu triezveho vlastenectva vyjadruje aj naďalej odhodlanie pokračovať v kultivovanom dialógu s Maďarskom," tvrdí.
Nemyslí si tiež, že bola nutná zmena zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Ocenil však, že sa podarilo dosiahnuť kompromis zachovávajúci súčasný stav.
Hrušovského mrzí, že po roku vládnutia dochádza v koalícii k štiepeniam a presadzovaniu záujmov skupiniek poslancov.
Práve spomínaná novela o menšinových jazykoch podľa neho ukázala podporu návrhom poslancov okolo Igora Matoviča napriek tomu, že identické návrhy predložilo aj KDH. Považuje to za veľmi nebezpečný trend, ktorý môžu situáciu vyhrotiť natoľko, že parlament nikdy nezvolí generálneho prokurátora, nezhodne sa na novom šéfovi NBÚ a ďalších funkcionároch.
"Základom dobrého vládnutia je jednota a dôvera všetkých, ktorí takéto rozhodnutie prijali," povedal. S týmto zámerom vstupovalo KDH do súčasnej koalície. Musí však nateraz konštatovať, že jednota a dôvera sa nedokázala vždy presadiť. "KDH bolo, je a bude stabilným prvkom vládnej koalície a nikdy nepristúpi na žiadne obchody," vyhlásil Hrušovský.