Bratislava 4. júla (TASR) - Založením Svetového združenia Slovákov v zahraničí sa dnes v Bratislave skončila trojdňová Stála konferencia SR a zahraniční Slováci 2002. Delegáti krajanských spolkov z 18 krajín zvolili Generálnu radu združenia, ktorej predsedom sa stal Dušan Klimo z Nemecka, podpredsedami Juraj Červenák z Juhoslávie a Milan Čuba z USA.
Vicepremiér Ľubomír Fogaš, pod ktorého záštitou konferencia prebiehala, konštatoval, že Svetového združenie Slovákov v zahraničí bude môcť byť priamym partnerom na komunikáciu s Generálnym sekretariátom pre zahraničných Slovákov, vládou i Národnou radou SR. Závery pracovných sekcií, v ktorých delegáti na konferencii pracovali, budú ďalej rozpracované a zakomponované do dlhodobej politiky SR voči zahraničným Slovákov.
Založenie Svetového združenia Slovákov v zahraničí označil jeho predseda Klimo za historickou udalosť. Úlohou združenia v najbližšom čase bude pripraviť organizačné podmienky pre jeho efektívne fungovanie a uviesť uznesenia z pracovných sekcií konferencie do praxe. V súvislosti s požiadavkami krajanov spomenul otázku poplatkov za vstupné víza do SR, a to najmä pre Slovákov z Juhoslávie a Ukrajiny. Ako prioritnú úlohu vníma zabezpečenie vysielania televízneho programu Slovenskej televízie do krajanského sveta cez satelit.
Delegát Slovenskej ligy v Amerike a zároveň podpredseda Svetového kongresu Slovákov (SKS) Milan Čuba nepovažuje nové združenie za konkurenčnú organizáciu SKS. Združenie by malo byť podľa neho motorom na presadzovanie riešenia problémov Slovákov v zahraničí vo vzťahu k Slovensku. Spolu s tajomníčkou združenia Naďou Vokušovou z ČR sa vyslovil za to, aby slovenskí občania v zahraničí mohli hlasovať v parlamentných voľbách na zastupiteľských úradoch SR.
Delegáti Stálej konferencie SR a zahraniční Slováci 2002 dnes prijali aj vyhlásenie k 60. výročiu deportácií Židov zo Slovenska v ktorom vyjadrili ľútosť a pietnu spomienku nad desaťtisícmi obetí rasovej neznášanlivosti.
Rokovania Stálej konferencie sa zúčastnilo 126 delegátov z 39 organizácií z krajín piatich kontinentov. Organizátorom podujatia bol Generálny sekretariát pre zahraničných Slovákov pri Úrade vlády SR.
Ustanovujúce zasadnutie Stálej konferencie sa konalo v júli v roku 1999. Jej cieľom je integrovať Slovákov v zahraničí ako neoddeliteľnú súčasť slovenského národa, vyvíjať činnosť v prospech SR a zaoberať sa všetkými otázkami života slovenských menšín a komunít v zahraničí.