BRATISLAVA. Výťažky z konopy siatej sa zakrátko môžu stať oficiálnym liekom aj na Slovensku. Vláda v stredu odobrila používanie dvoch jej molekúl na medicínske účely. Zákon však musí prijať parlament.
„Ide o látky kannabidiol (CBD) a tetrahydrokanabinol (THC),“ vysvetľuje Peter Stanko, hovorca Slovenskej lekárnickej komory. Prvá látka má podľa neho tlmiace účinky a zastavuje tvorbu rakovinových buniek. Druhá vyvoláva u človeka eufóriu, potláča strach, mení zmyslové vnímanie, potláča vracanie a tiež tlmí vnímanie bolesti.
Obe molekuly sa podľa šéfky liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Michaely Gajdošovej môžu používať na liečbu kŕčov, ktoré spôsobuje roztrúsená skleróza. Na túto diagnózu sa používa ústny sprej, ktorý obsahuje spomínané molekuly. Zaregistrovaný je vo Veľkej Británii. v Španielsku a Česku.
Ak novelu zákona o liekoch, ktorej súčasťou je aj povolenie využívať výťažky konopy siatej na medicínske účely, poslanci schvália, farmaceutické firmy budú môcť žiadať o registráciu liekov, ktoré ich obsahujú. Proces registrácie podľa ministerstva trvá 210 dní.
Novinka užívateľom marihuany nepomôže, myslí si Lukáš Fila.
Uhliarik striktne odmieta, že by povolenie výťažkov bolo krokom na dekriminalizáciu marihuany. Povoliť marihuanu aspoň na lekárske účely patrí k novšej agende SaS.
Nechápeme, prečo sa okolo schválenia dvoch molekúl konopy siatej na medicínske účely robí také haló, čudujú sa odborníci na závislosti Ľubomír Okrúhlica a Ivan Novotný.
Na liečbu sa používajú časti viacerých zakázaných látok. „V liekopise máme napríklad očné kvapky, ktoré obsahujú koku,“ vysvetľuje Okruhlica. Najsilnejšie analgetiká na tíšenie bolesti sa vyrábajú z maku. Morfium okrem toho obsahuje zakázaný metadón.

Beata
Balogová
