BRATISLAVA. Poľský veľvyslanec na Slovensku Andrzej Krawczyk (na snímke) spolu s 19 veľvyslancami podporil bratislavský Dúhový pride.
Opozičná konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského to v Poľsku označila za „bezprecedentný a škandalózny zásah“ do vnútorných záležitostí Slovenska a porušenie poľskej ústavy.
Majú právo vyjadriť sa
Poľský veľvyslanec si za podpisom stojí. „Nevyjadroval som sa k téme homosexuálov. S ostatnými diplomatmi som podporil ich právo zhromaždiť sa a slobodne o tom hovoriť, bez toho, aby ich niekto napadol, ako sa to stalo vlani,“ povedal Krawczyk.
Dúhový pochod
konal sa v sobotu,
už pred pochodom veľvyslanci 20 krajín podporili právo účastníkov zhromaždiť sa a domáhať svojich práv,
22 signatárov z Poľska to označilo za miešanie do vnútropolitickej debaty na Slovensku.
Proti spoločnému vyhláseniu diplomatov protestovali aj slovenskí konzervatívci. Podobne ako konzervatívna opozícia v Poľsku vnímali podporu veľvyslancov ako zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska.
Poslanci konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť tvrdia, že ich veľvyslanec porušil poľskú ústavu, podľa ktorej je základom štátu manželstvo muža a ženy.
Vyhlásenie veľvyslancov označili za zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska a v liste šéfovi diplomacie Radoslawovi Sikorskému žiadajú, aby sa Varšava Bratislave ospravedlnila.
„Vieme, že petíciu nepodpísali veľvyslanci iných susedných štátov - Rakúska a Česka. Podľa nás to bol prejav zasahovania do vnútorných záležitostí spriateleného susedného štátu,“ napísali poslanci Kazimierz Ujazdowski a Jaroslaw Sellin v liste, o ktorom včera informovali poľské médiá.
Poľský diplomat to odmieta. „Nehovoríme Slovensku, čo má v tejto oblasti robiť, len chceme, aby o tom mohli homosexuáli bez problémov hovoriť na verejnosti. Rovnako ako majú druhí ľudia možnosť ich názor kritizovať.“
Aj Poľsko sa pomaly mení
Poľsko je k homosexuálom najmenej tolerantným štátom v Európe, hoci v posledných rokoch sa nálada mení. V roku 2006 bolo za registrované partnerstvá 17 percent Poliakov, tento rok by súhlasilo 54 percent, 41 je proti.
Krawczyk potvrdzuje, že sa nálady v krajine menia. Najmä vo väčších mestách a u vzdelanejších ľudí. Prispela k tomu aj zmena vlády, k moci sa dostal pravicový kabinet Donalda Tuska. Prvý Dúhový pride sa v krajine konal minulý rok.
Proti je vplyvná katolícka cirkev a politici konzervatívnej strany, ktorí v Poľsku vládli v rokoch 2005 až 2007.
Zosnulý prezident Lech Kaczyński ako starosta Varšavy Dúhový pride zakazoval.

Beata
Balogová
