BRATISLAVA/AUGSBURG. Najvyššie vyznamenanie Sudetonemeckého krajanského spolku - Európsku cenu Karola IV. dnes udelili bývalému slovenskému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.
Exprezident si ho prevzal z rúk poslanca Európskeho parlamentu Bernda Posselta na 62. Sudetonemeckom dni, ktorý sa koná tento víkend v nemeckom Augsburgu.
"Ocenenie ma teší, je to ocenenie za rozvoj spolupráce medzi krajinami strednej a východnej Európy, kde som pôsobil," povedal dnes pre TASR Schuster.
Pripomenul, že po jeho nástupe do prezidentského úradu bola Slovenská republika izolovaná a ostatní členovia Vyšehradskej štvorky už boli členmi NATO. "Museli sme klopať na dvere, aby sme sa dostali do Európskej únie a NATO," uviedol bývalý slovenský prezident.
"Posselt vo svojom laudatio vyzdvihol prijatie uznesenia NR SR v roku 1991, v ktorom bolo vyjadrené poľutovanie nad vysťahovaním občanov nemeckej národnosti a úlohu Rudolfa Schustera ako symbolu porozumenia a prekonania minulosti," povedal agentúre SITA generálny konzul SR v Mníchove František Zemanovič.
Podľa jeho slov nemecký europoslanec vyzdvihol aj Schusterovu činnosť ako predsedu parlamentu a prezidenta, ako aj v prospech Karpatských Nemcov na Slovensku.
Na slávnostnom akte sa zúčastnilo okolo 400 politikov a hostí z celého Nemecka na čele s bývalým predsedom vlády Bavorska Edmundom Stoiberom.
Súčasný predseda vlády Horst Seehofer vystúpi na nedeľnom stretnutí za účasti niekoľko tisíc zástupcov Sudetonemeckého krajanského spolku z celého Nemecka.
Európska cena Karola IV
Vyznamenanie Európska cena Karola IV. sa od roku 1958 udeľuje osobnostiam politického, duchovného a hospodárskeho života, ktoré majú mimoriadne zásluhy na spolupráci a porozumení národov a krajín v strednej Európe.
V roku 1961 ho udelili prezidentovi kongresu Slovenskej ligy v Amerike Philipovi A. Hrobakovi a v roku 1986 prvému predsedovi Svetového kongresu Slovákovi Štefanovi Romanovi.
Rudolf Schuster bol prezidentom Slovenskej republiky v rokoch 1999 až 2004, predtým zakladateľom a predsedom Strany občianskeho porozumenia. V rokoch 1964 až 1990 bol členom Komunistickej strany Slovenska.
tasr