Splnomocnenec vlády trval na tom, aby monitoring Gabčíkova nerobil štátny ústav, ale súkromná firma.
BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre Gabčíkovo Gabriel Jenčík nechcel, aby monitoring prírodného prostredia okolo vodného diela robil štátny výskumný ústav, ale súkromná firma.
To je hlavný dôvod, prečo ho chce odvolať minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).
O Jenčíkovi sa začalo hovoriť po tom, ako sa ukázalo, že požiadal o povolenie pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na vjazd na dunajskú hrádzu, kde inak autá nemôžu.
„Neviem si predstaviť spoluprácu s pánom Jenčíkom,“ povedal minister. Splnomocnenec podľa neho zvláštne obstaráva služby od firmy, ktorá pre neho robí monitoringy.
„Verejné obstarávanie je nasmerované na jedinú eseročku,“ hovorí Nagy. Firmou je Konzultačná skupina podzemná voda.
Splnomocnenci využívajú jej služby už od 90. rokov a vybrala si ju ešte Mečiarova vláda.
Zmluva ešte nie je platná
Podľa ministra je monitoring schopný zabezpečiť aj štátny Výskumný ústav vodného hospodárstva. V ňom má Jenčík momentálne prenajatú kanceláriu.
„On túto alternatívu absolútne odmietol, z čoho som mal pocit klientelizmu,“ povedal Nagy.
V centrálnom registri zmlúv je na tento rok len jedna zmluva s firmou Konzultačná skupina podzemná voda. Ide o „technickú pomoc“ za sumu do 29 999 eur. Ak by to bolo o euro viac, splnomocnenec by musel urobiť štandardné verejné obstarávanie.
Zmluva počíta s „odbornými prácami“ až za 33,2 eura na hodinu. Zatiaľ nie je platná, pretože má voči nej výhrady Úrad pre verejné obstarávanie.
Monitoring Gabčíkova Slovensko vykonávať musí. Je to súčasť našej dohody s Maďarskom. Podľa zmluvy musíme mať aj splnomocnenca.
Nagy chce, aby splnomocnenec vlády pre Gabčíkovo po novom patril pod ministra životného prostredia, pretože si svoj rozpočet čerpá z peňazí ministerstva a aj jeho agenda logicky pod toto ministerstvo patrí.
Ako šéfa vníma stále Čaploviča
Pod koho Gabriel Jenčík momentálne spadá, nie je jasné.
Jeho agenda za minulej vlády patrila pod vicepremiéra. Po nástupe tejto vlády z agendy podpredsedu vlády pre ľudské práva vypadla. „Pán Jenčík sa vyjadril tak, že on sa cíti stále podriadený bývalému vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi,“ hovorí Nagy.
Jenčík na otázky SME neodpovedal. „Všetky vami predložené otázky budú predmetom rokovania vlády. Z toho dôvodu vám na tieto otázky odpoviem až po ich prerokovaní vládou,“ odpísal splnomocnenec.
Drahý splnomocnenec
Jenčík dostal na mzde a nezdaniteľných paušálnych náhradách za minulý rok 37 949 eur. Mesačne mu tak v roku 2010 posielali viac ako 3 160 eur.
Jenčík neodpovedal ani na otázky ohľadne platu či nákladov na jeho úrad.
Podľa údajov z ministerstva si vlani nechal vyplatiť aj ďalších 35-tisíc za prácu na dohody. Na činnosť jeho úradu vyplatili až 610-tisíc eur. Na tento roku mu naplánovali z rozpočtu 569-tisíc eur.
Trnkovo povolenie na hrádzu
O tom, že u nás stále existuje splnomocnenec pre Gabčíkovo, sa väčšina ľudí dozvedela zrejme až po tom, čo sa prevalilo, že s jeho povolením môže bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka jazdiť do práce po hrádzi, kam bežne autá nesmú.
Povolenie mu vydal Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý ho neskôr požiadal o stanovisko, či trvajú dôvody na to, aby Trnka jazdil po hrádzi. Jenčík vodohospodárom ani neodpovedal.

Beata
Balogová
