Banská Bystrica 5. júla (TASR) -- Po hubároch sa v nadchádzajúcom období budú vyberať do lesa aj zberači iných lesných plodov. V nižších polohách v nadmorskej výške 500 až 700 metrov začínajú dozrievať jahody, čučoriedky a maliny. Pri trhaní týchto darov lesa by mal zberač pamätať na to, že predstavujú prirodzenú a nenahraditeľnú súčasť potravy viacerých živočíchov obývajúcich lesný biotop.
Medveď, hlucháň, holniak, jariabok, ale aj ďalšie drobné lesná vtáky ako drozdy, penice a červienky sú podľa Miroslava Sanigu z Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied (SAV) v Starých Horách neďaleko Banskej Bystrice počas letných mesiacov na konzumáciu lesných plodov doslova odkázané. V ostatných rokoch im však začína až príliš konkurovať človek, a to najmä zberom čučoriedok. Nedočkaví zberači hrkocú v lesoch kanvičkami od včasného rána do neskorého večera, pričom sa snažia z prírody uchmatnúť čo najviac. Pri zbere čučoriedok by sme nemali používať hrabličky, ktoré z kríčkov otrhajú i nedozreté plody a listy, a tým ich celé zničia. Často v snahe, aby nás nikto nepredbehol, ponáhľame sa zbierať lesné plody ešte pred termínom ich dozretia. Nečudo preto, že v mnohých lokalitách zostáva po nás doslova spúšť. Svedčia o tom príklady z ostatných rokov z oblasti Krížnej vo Veľkej Fatre či Prašivej v Nízkych Tatrách, kde zberači doslova dohola očesali všetky kríky čučoriedok.
Zber lesných plodov by mal byť časovo a priestorovo regulovaný. V maloplošných chránených územiach je úplne zakázaný, avšak ľudia tento zákaz často nerešpektujú. V lokalitách mimo maloplošných chránených území by mali zberači prihliadať na aktivitu prirodzených obyvateľov lesa a nezačínať so zberom pred ôsmou hodinou ráno a skončiť do šestnástej hodiny popoludní, aby sa vo zvyšnom čase mohla v pokoji nevyrušovaná štrkotom a pokrikovaním nasýtiť aj lesná zver. Poznatky však svedčia o tom, že ľudia sa predbiehajú a už od svitania hrkocú kanvičkami, čím znemožňujú zveri a vtáctvu dostatočne sa napásť. Takto vyhladované jedince sa potom stávajú ľahkou korisťou svojich prirodzených predátorov.
Lesnými plodmi sa počas letných a jesenných mesiacov živí aj medveď hnedý, ktorý kvôli zberačom vyhladnutý a vyrušovaný sa môže pri stretnutí s človekom správať neprirodzene a neadekvátne danej situácii a môže aj zaútočiť. Od jeho dostatočného vypasenia v tomto období závisí kvalita a dĺžka jeho zimného spánku. Ak chceme mať v zime od medveďov pri prechádzkach prírodou "pokoj", potom to musíme mať na zreteli práve teraz. Ak sa teda vyberieme na zber lesných plodov, mali by sme byť k prírode a jej obyvateľom ohľaduplnejší a zanechať symbolickú bobuľku čučoriedky, jahody, maliny či černice lesnému osadenstvu, ktoré nemá svoju "špajzu" so zaváraninami... Tohto roku by sme pri zbere čučoriedok mali pamätať na to, že ich úroda najmä na plochách mimo lesa je veľmi nízka kvôli prízemným mrazom počas kvitnutia, a "ušetriť" niečo pre lesné zvieratá.
*dc rč