Košice 5. júla (TASR) - Posledná verejná rozlúčka so zosnulým bývalým ministrom a podnikateľom Alexandrom Rezešom bola dnes v košickom Krematóriu na Zelenom dvore. Pochovali ho potom v úzkom rodinnom kruhu na jednom z košických verejných cintorínov.
Medzi početnými smútočnými vencami bol aj veniec prezidenta republiky Rudolfa Schustera, ktorý zaslal smútiacej rodine kondolenčný list. Kanceláriu prezidenta zastupoval jej vedúci Jozef Širotňák.
Okrem najbližšej rodiny sa prišlo s Rezešom naposledy rozlúčiť vyše 1000 ľudí z rôznych oblasti života - politiky, podnikania, kultúry, športovci, speváci, zástupcovia akademickej obce a krajania z rodného zemplínskeho Oborína. Nechýbal predseda HZDS - Ľudovej strany Vladimír Mečiar, poslanci NR SR, najbližší Rezešovi spolupracovníci a bývalí kolegovia z vlády Július Tóth či Ján Mráz, popredný chirurg Viliam Fischer, rektor košickej Technickej univerzity Juraj Sinay, spevák skupiny Elán Jožo Raž, herec Michal Gučík, futbalista 1. FC Košice Vladislav Zvara a ďalšie osobnosti.
Po smútočnej kázni kňaza Reformovanej kresťanskej cirkvi v slovenčine a maďarčine sa so zosnulým za mesto Košice rozlúčil primátor Zdenko Trebuľa, ktorý vyzdvihol jeho prínos pre ekonomický a športový rozvoj mesta.
Mierny rozruch vyvolala medzi prítomnými a organizátormi pohrebu televízna hlásateľka a matka Rezešovej dcéry Chiary Gabriela Haršánypová, ktorá prišla na rozlúčku v sprievode ochranky. So zosnulým sa spolu dcérkou rozlúčila pri rakve ako posledná, keď všetci opustili miestnosť.
Popri Rezešovom portréte, kvetinách a vencoch zdobili miestnosť a katafalk s rakvou tri veľké kvetinové srdcia. Najväčšie srdce z červených ruží venovala zosnulému manželka Eva, dve biele srdcia syn a dcéra. Futbalisti 1.FC pripravil na rozlúčku pre Rezeša futbalový dres s jeho menom a číslom jeden a veľký emblém klubu z kvetinovej mozaiky.
Smútočná hostina po pohrebe, na ktorú pozvali približne 300 hostí, bola v košickom hoteli Slovan.
Novinári mali možnosť pracovať pri poslednej rozlúčke len na vonkajšom priestranstve pred budovou krematóriu. Spravodajcu TASR, ktorému sa neskôr podarilo dostať do predsiene, ochranka nedovolila zachytiť slová Trebuľu diktafónom ani perom, chytila ho za ruky a násilne vyviedla z miestnosti.
Rezeš zomrel 28. júna o 8.15 vo viedenskej Všeobecnej nemocnici (AKH) vo veku nedožitých 54 rokov na zlyhanie srdca. Vo Viedni sa podrobil jeho trojnásobnej rekonštrukčnej operácii. Do rakúskej metropoly ho previezli z bratislavskej nemocnice na Kramároch. V Bratislave bol hospitalizovaný v rámci diagnostiky a prípravy na chirurgický výkon po tom, čo začiatkom júna sa mu zhoršil stav na ceste do Španielska a strávil niekoľko dní v nemocnici vo Verone.
Podľa osobného Rezešovho lekára MUDr. Juraja Vančíka pacient trpel na zriedkavú formu kardiomyopatie a mal enormne zväčšené srdce s obmedzenou činnosťou. Prvý raz bol v priamom ohrození života v roku 1988, o osem rokov neskôr mu voperovali kardiostimulátor. So zväčšeným srdcom zápasil približne 15 rokov.
*se rč