BERN, BRATISLAVA. Treba dosť peňazí, vyplniť jednoduché tlačivo, dodať lekársku správu a podpísať súhlas. Asistovaná samovražda na švajčiarskej súkromnej klinike Dignitas je až desivo jednoduchá – a legálna.
Veľká Británia včera večer videla eutanáziu dvoch ľudí vo verejnoprávnej televízii BBC. Život si nechali zobrať dvaja chorí muži – milionár a biológ. Dokumentom aj ich odchodom zo sveta sprevádzal známy britský spisovateľ Terry Pratchett, ktorý sám zvažuje možnosť zomrieť s cudzou pomocou.
Je to zvláštna smrť, opisuje scény z dokumentu britský denník Telegraph. Jeho redaktori film videli v predstihu. V sporo zariadenej miestnosti v priemyselnej štvrti, v spoločnosti blízkych obaja muži potvrdia pracovníkovi Dignitas, že chcú zomrieť. Potom dostanú jed a vypijú ho. Jedným zo zomierajúcich bol Peter Smedley, 71-ročný milionár a hotelier s ochorením motorického neurónu, s ktorým žije napríklad aj fyzik Stephan Hawking.
Pratchett so smrťou váha Fakty Eutanázia
usmrtenie chorého na jeho žiadosť alebo aj bez súhlasu, pacientovi vysadia liečbu alebo sa s liečbou ani nezačne, lebo si to neželá, pacient sa ani nevyjadrí a liečbu mu vysadia, asistovaná samovražda, Vo svete
eutanázia je legálna v Belgicku, Holandsku, vo Švajčiarsku, aj v americkom štáte Oregon, vo Švajčiarsku je asistovaná samovražda možná, ak z nej nemá nik finančný prospech.
Terry Pratchett (63) trpí Alzheimerovou chorobou. Dokumentárny film je pre autora fantasy série o Zemeploche ďalším krokom v jeho boji za právo chorých na eutanáziu.
Odmieta čakať, kým ho choroba zničí a zomrieť chce „s pohárom brandy v jednej ruke a smrtiacimi tabletkami v druhej“. Pratchett priznal, že si už nechal zaslať dokumenty z kliniky Dignitas a začal sa tak formálny proces prípravy na asistovanú samovraždu.
„Každý, kto trpí vysiľujúcou a nevyliečiteľnou chorobou, by mal mať právo vybrať si hodinu smrti,“ povedal pre britský denník Guardian. Jeho žena je však proti a priznal, že sám mení rozhodnutie „každé dve minúty“.
Prihlásili sa aj Slováci Na švajčiarskej klinike chcú zomrieť aj najmenej traja Slováci. Stali sa členmi organizácie pri klinike a platia členské, čo je základná podmienka na umožnenie asistovanej samovraždy.
Štatistiku poskytla firma Dignitas pred rokom denníku Guardian. Čísla boli ku koncu roka 2009, nikto zo Slovákov dovtedy na klinike nezomrel.
Vo Švajčiarsku bol včera štátny sviatok a na klinike nebol nikto, kto by vedel túto informáciu potvrdiť.
Zakladateľ Dignitas Ludwig Minelli tvrdí, že úmrtia cudzích občanov hlásia polícii, ktorá ich potom ohlási veľvyslanectvám. Na slovenskej ambasáde v Berne povedali, že doteraz im nikto eutanáziu slovenského občana nehlásil. O žiadnom prípade nevie ani naša polícia.
Zomreli traja Česi Prvý Čech zomrel na klinike pred štyrmi rokmi. Denník MF Dnes vtedy upozornil na prípad mladého športovca, ktorý sa nedokázal vyrovnať s tým, že zostal na vozíku.
„Mal to vypočítané, rozmyslené, nemal žiadne príznaky choroby či depresie,“ povedal MF Dnes jeho bývalý psychiater Cyril Höschl, ktorý sa ho márne snažil odhovoriť. Do konca roka 2009 podľa štatistiky Dignitas zomreli spolu na klinike traja Česi.
Asistovanú samovraždu na klinike už podstúpilo za 13 rokov fungovania vyše tisíc ľudí. Väčšina pochádza zo zahraničia. Najviac je Nemcov, Britov a Francúzov.
Vstupný poplatok v Dignitas je približne 160 eur, ročný poplatok potom 65 eur. Za asistovanú samovraždu sa platí podľa BBC asi päťtisíc eur. Minelli by chcel umožniť eutanáziu aj zdravým ľuďom. Už teraz tu podľa odhadov zomiera 21 percent ľudí, ktorí netrpia smrteľnou chorobou.
Smrť je vraj možná
Rezort spravodlivosti eutanáziu nepripúšťa. Európsky dohovor áno.
BRATISLAVA. Na Slovensku je teoreticky možné požiadať o dobrovoľnú smrť. V štúdii z roku 2005 to tvrdí Peter Kováč z Ústavu súdneho lekárstva UK v Bratislave.
Eutanáziu za istých podmienok umožňuje Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, ku ktorému sa koncom 90. rokov pripojilo aj Slovensko. Spomína špeciálny dokument – predchádzajúce prianie pacienta, v ktorom spíše, s ktorými zákrokmi lekárov nesúhlasí v prípade ohrozenia života.
Koniec na želanie „To dovoľuje napríklad odmietnuť vopred resuscitáciu či umelú výživu,“ povedal Kováč s tým, že v praxi to zrejme zatiaľ nevyužil nikto. Za mätúcu považuje aj formuláciu, že na takýto testament pacienta „treba prihliadať“.
Ministerstvo spravodlivosti reagovalo, že lekári sa písomnými prianiami pacientov riadiť nemôžu.
„Ak závet obsahuje časť so žiadosťou o vykonanie eutanázie po splnení nejakých podmienok, išlo by o neplatný právny úkon z dôvodu rozporu so zákonmi a dobrými mravmi,“ povedal hovorca Peter Bubla. Kováč oponuje, že dohovor je slovenským zákonom nadradený.
„Veľké bolesti utlmujeme medicínskymi prostriedkami, ale asistenciu pri samovraždách odmietame,“ vraví riaditeľ Peter Pavlov z košického ústavu sv. Lukáša v Košiciach. V zariadení majú 120 nevyliečiteľne chorých a zomierajúcich pacientov.
Aj na Slovensku umierali chorí. Nie však dobrovoľne. V nelegálnom starobinci v Hronovciach zomreli v minulých rokoch desiatky ľudí.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Je to vražda Vykonanie eutanázie Trestný zákon môže považovať za vraždu, prípadne účasť na samovražde. V prvom prípade páchateľovi hrozí najmenej 15 rokov väzenia. Pri účasti na samovražde je to 6 mesiacov až tri roky. Za tento trestný čin súdy vlani uznali za vinného jedného človeka.
Možnosť uzákonenia eutanázie zvažujú Česi. Vláda by mala do konca mesiaca rokovať o novele, podľa ktorej by pacienti mohli dopredu odmietnuť umelé udržiavanie pri živote.
(mm, mp, bum)
Eutanázia je téma, ktorá sa môže týkať každého
Jeden z mála odborníkov, ktorý sa u nás k eutanázii verejne vyjadruje, je súdny lekár a právnik PETER KOVÁČ.
V akej etape diskusií o eutanázii je Slovensko?
„Nula celá nič. U nás je to riešené legislatívou tak, že akákoľvek forma účasti zdravotníckeho pracovníka na asistovanej samovražde je protiprávna. Eutanázia a jej akákoľvek aktívna forma je vražda.“
Prečo je to tak?
„Zoberte si, koľko percent sa tu hlási ku kresťanstvu a jeho prikázaniu nezabiješ.“
Čo by sa muselo stať, aby bola eutanázia umožnená aj na Slovensku?
„Jediné, čo by sa muselo stať, je, že by sa to muselo zlegalizovať v zákonoch.“
To sa politici neodvážia.
„Presne tak.“
V Británii tému posunulo angažovanie slávneho spisovateľa.
„U nás ľudia zrejme riešia dôležitejšie veci, ako je táto téma. Mali by si uvedomiť, že je to téma, ktorá sa môže týkať každého.“
Argument na legalizáciu môže byť, že k pasívnej eutanázii dochádza i dnes.
„Pasívna eutanázia má dve formy. Pasívna vyžiadaná eutanázia je, že oddnes sa rozhodnem nebrať lieky a poviem to svojmu lekárovi. Lekár s tým neurobí nič, dokonca musí plniť moje prianie a neliečiť ma. K tomu dochádza a nie je tam žiadny právny problém. Pasívna nevyžiadaná eutanázia je podľa súčasnej právnej úpravy to isté, ako úkladná vražda alebo vražda.“
Dochádza k tomu, že lekár pacientovi, ktorý je nevyliečiteľne chorý a chce zomrieť, pomôže?
„Myslíte si, že sa niekto prizná k spáchaniu trestného činu, za ktorý mu hrozí 25 rokov alebo doživotie?“
Nepočuli ste o takom prípade?
„Keby som počul, som povinný oznámiť to polícii alebo prokuratúre. Keby som vám povedal, že sa to deje a vy to zverejníte, na druhý deň dostanem predvolanie a musím to vysvetľovať. Neviem o tom, že by sa takéto niečo dialo.“
Majú Slováci možnosť podstúpiť eutanáziu v cudzine?
„Nie je problém vycestovať do Švajčiarska, kde je účasť na samovražde trestaná iba v prípade, že má z toho pomocník materiálny prospech.“
Viete o niekom?
„Neviem, ale vylúčiť to nemôžem.“
Mala by byť eutanázia umožnená?
„Museli by byť prísne stanovené kritériá, aby sa dala obmedziť možnosť zneužitia. Aj keď zneužiť sa dá aj nôž.“
Michal Piško
Pre politikov je tabu
V našom parlamente sa uzákonenie eutanázie navrhnúť nechystajú.
BRATISLAVA. Ani jedna z parlamentných strán nemala eutanáziu vo volebnom programe.
Šéf liberálnej SaS Richard Sulík v minulosti povedal, že by ju v krajných prípadoch povolil. „Momentálne to nie je témou dňa,“ odkázal včera.
Eutanáziu úplne odmieta KDH. „Sme za ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť. Experimenty nepripúšťame,“ hovorí poslanec Július Brocka.
(mm)

Beata
Balogová
