Štefan Harabin zneužíva samosprávu súdnictva na osobné účely, tvrdí správa medzinárodného pozorovateľa.
BRATISLAVA. Slovenskú justíciu stále nepriaznivo ovplyvňuje predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, tvrdí v správe čestný prezident Medzinárodnej asociácie sudcov Günter Woratsch.
Varuje tiež, aby pri snahe napraviť pomery po Harabinovi, neutrpela na Slovensku nezávislosť súdnictva.
„Harabin dominuje justícii veľmi výrazným spôsobom,“ píše Woratsch. Deje sa tak podľa neho odvtedy, čo ako minister presúval právomoci z ministerstva do Súdnej rady. „To je v princípe chvályhodný krok, v súlade s medzinárodnými štandardami, ale pán Harabin to doteraz zneužíva na osobné účely a efektívnym spôsobom obracia nedostatky systému vo svoj prospech,“ konštatuje Woratsch.
Žitňanská: Súdnictvo je zakonzervované
Harabin má podľa Woratscha podporu sudcov najmä na východe Slovenska, odkiaľ pochádza.
Woratsch varuje, aby sa pri reformách nepresadili zmeny, ktoré poškodia nezávislosť súdnictva. „Varoval som sudcov, aby nevyliali dieťa spolu s vodou z vaničky.“ Obavy má z nového spôsobu výberu sudcov.
„Verím, že keď verejnosť bude sledovať priebeh prvých otvorených výberových konaní podľa novej právnej úpravy, urobí si na ne vlastný názor,“ reaguje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Tvrdí, že na zlepšenie súdnictva je potrebné si priznať, že problémom je aj to, že sa z neho stal zakonzervovaný stav, ktorý „klonuje sám seba – aj so všetkými negatívami “.
Harabin: Je to Woratschov názor
Harabin s Woratschovým stanoviskom nesúhlasí. „Ide o osobný, maximálne jednostranný názor pána Güntera Woratscha, ktorý pramení z nepravdivých informácií.“
Tvrdí, že Európska asociácia sudcov nesúhlasí zase s krokmi Žitňanskej. „S posilňovaním výkonnej moci na úkor súdnej, znižovaním platov sudcov a celkovou politizáciou súdnictva,“ vymenoval.
Woratsch sleduje situáciu odvtedy, čo Slovensko žiadalo o členstvo v Európskej únii. V posledných mesiacoch bol na súdoch v Bratislave, Košiciach či Banskej Bystrici.

Beata
Balogová
