BRATISLAVA. Prokuratúra nie je a nemôže byť nezávislá, ale je samostatná a oddelená od výkonnej moci. Na pôde Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR to dnes uviedol koaličný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš, ktorého predstavy o riadení prokuratúry si dnes vypočuli poslanci. Verejná voľba generálneho prokurátora sa má uskutočniť v piatok (17.6.).
Svoje tvrdenie opieral aj o závery Benátskej komisie. Čentéš povedal, že prokuratúra, v rámci ktorej sa uplatňujú hierarchické modely, nezávislá byť nemôže.
Čentéš chce po prípadnom zvolení do funkcie dosiahnuť, aby sa prokurátori do práce tešili a nemali stresy z množstva agendy, ktorú majú vybaviť. Chce tiež zrýchliť trestné konanie, ktoré trvá aj päť, desať či viac rokov. Aj preto plánuje prokurátorov zo zrušenej vojenskej prokuratúry presunúť na okresy. Zdôraznil, že vojenskí prokurátori mali priemerne dva spisy na hlavu za mesiac, kým inde ich majú aj 45. "Oni za to nemôžu, robia to kvalifikovane, ale zrušenie vojenskej prokuratúry je oprávnené," argumentoval Čentéš.
Rovnako ako v novembri minulého roka, keď sa na hearingu pred poslancami zúčastnil prvýkrát, Čentéš deklaroval, že nikdy nekonal v prospech tretej osoby a chce zostať politicky neutrálny. "Ak to nedokážem urobiť, potom som tu bo zbytočne," uviedol. Vlani tiež novinárov uisťoval, že nie je nominantom žiadnej politickej strany, a žiaden politik nemá k nemu blízko ani ďaleko.
On sám veľkú úlohu prikladá aj tlači ako strážnemu psovi demokracie. "Aj tlač vytvára mienku o prokuratúre, nemožno jej upierať právo informovať. Je na prokurátoroch, aby presvedčili médiá aj verejnosť, že sú schopní rozhodovať tak, ako im to vyplýva zo zákona," povedal.
Mottom jeho kandidatúry je zefektívnenie a zlepšenie práce prokuratúry. "Je potrebné zvýšiť autoritu okresných prokurátorov, ktorí sú základným článkom. Krajské prokuratúry majú plniť úlohy druhostupňového úradu a vykonávať dozor v najvážnejších veciach, ako pranie špinavých peňazí či drogová trestná činnosť," vysvetlil. Riešiť chce aj zvýšenie špecializácie prokurátorov či nedostatky v znaleckej činnosti.
Čentéš sa nevyhol ani široko diskutovanej schválenej novele zákona o prokuratúre, ktorá významne zmenila kompetencie tejto inštitúcie. Súhlasí so zverejňovaním rozhodnutí prokuratúry na internetovej stránke, ako aj s tým, že vydávanie záväzných stanovísk napokon zostane v kompetencii generálneho prokurátora. "Toto je alfa a omega, lebo inú právnu úpravu si neviem predstaviť," priznal. Podľa pôvodného návrhu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) mal záväzné stanoviská vydávať minister. Koaličný kandidát priznal, že by mu bolo bližšie, ak by ich generálny prokurátor mohol vydávať bez návrhov novovzniknutej komisie, no uznáva, že ak v nej budú odborníci, môže to byť na prospech.
Čentéš súhlasí aj so zákazom vydávania negatívnych pokynov, s kreovaním výberových komisií a zavedením výberových konaní na prokurátorov. "Samotná myšlienka výberových konaní je správna. V minulosti neboli a ja sa pýtam, aké boli kritériá ich prijatia?" vyhlásil. Upozornil na krátke, iba šesťmesčné funkčné obdobie výberových komisií, ktoré by si vedel predstaviť aj dlhšie.
Kandidát Smeru-SD Dobroslav Trnka podobne ako naposledy svoje videnie prokuratúry neodprezentoval, keďže platí to z minulého roka a nechal poslancom priestor na otázky. Na rozdiel od Čentéša vníma novelu zákona o prokuratúre skôr kriticky.
V súvislosti so zverejňovaním rozhodnutí Trnka priznal, že prokuratúra je trošku uzavretý okruh, ale vzhľadom na svoje činnosti ním aj byť musí. "Neviem si predstaviť jej transparentnosť v tom zmysle, že by sme so všetkým chodili na ulicu, všetko zverejňovali a ukazovali už len z taktického hľadiska," podotkol.
Na margo výberových konaní na nových prokurátorov Trnka poznamenal, že proti nim nič nemá, ale vie si predstaviť, že by sa nerobili cez komisie, ale justičnú akadémiu.