BRATISLAVA. Trnka nemal žiadny konflikt ani názorovú nezhodu s policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom a vyslovuje poľutovanie nad tým, že sa Spišiak nechal zatiahnuť redaktormi týždenníka Týždeň do politického zápasu o prokuratúru.
Zároveň Trnka vyslovuje počudovanie nad tým, že policajt v postavení policajného prezidenta takýmto spôsobom kritizuje orgán, ktorý vykonáva dozor nad prácou jeho podriadených. Uvádza sa v stanovisku Trnku, ktoré TASR dnes poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.
Spišiak v rozhovore pre Týždeň povedal, že v roku 2005 ho chcelo podsvetie skompromitovať tak, že mal prijať úplatok 300 000 korún. Mal ho na to upozorniť Imrich Puha, súčasný krajský policajný riaditeľ v Trnave. Spišiak v rozhovore povedal, že podal trestné oznámenie pre pokus o krivé obvinenie jeho osoby.
Vyšetrovateľ chcel podľa neho obviniť ľudí z podsvetia, ktorí si vymysleli, že zobral úplatok. Nemohol to však urobiť, pretože vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka odňal dozorujúcej prokurátorke spis a zakázal jej konať.
GP SR odmieta podozrenia z nekonania v trestnej veci krivého obvinenia z brania úplatku policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka, uvádzalo sa v stanovisku GP z pondelka 13. júna.
"Zavádzajúce a klamlivé vyjadrenia policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka v týždenníku Týždeň považuje (GP SR, pozn. TASR) za snahu politizovať prácu orgánov činných v trestnom konaní riadiacimi funkcionármi Policajného zboru pred voľbou generálneho prokurátora, čo je viac ako zrejmé," povedala v pondelok Tökölyová.
Dnes Trnka vo svojom spresnenom stanovisku objasnil, že išlo o trestnú vec obvineného Andreja R. a Františka Z.
Trestné stíhanie vo veci sa začalo na základe trestného oznámenia Jaroslava Spišiaka z mája 2005, pričom vyšetrovateľ Policajného zboru SR toho istého dňa vydal uznesenie o začatí trestného stíhania pre trestný čin vydierania a krivého obvinenia.
Následne koncom augusta 2006 bolo pre tieto trestné činy vznesené obvinenie voči Františkovi Z. a Andrejovi R.
Súbežne sa vykonávalo vyšetrovanie na základe oznámenia Františka Z. na Spišiaka pre trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Toto trestné stíhanie bolo zastavené 10. apríla 2006.
Vzhľadom na to, že 15. novembra 2006 družka Andreja R. nahlásila na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Dunajskej Strede nezvestnosť svojho druha, vyšetrovateľ Policajného zboru vylúčil na samostatné konanie trestnú vec Andreja R. Uvádza sa ďalej v stanovisku bývalého generálneho prokurátora.
Následne 20. februára 2007 vyšetrovateľ Policajného zboru ukončil vyšetrovanie v trestnej veci Františka Z. a spis predložil s návrhom na podanie obžaloby na Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vec dozoroval.
Vzhľadom na to, že bez prítomnosti už svedka Andreja R., keďže bol vylúčený na samostatné konanie, nebolo možné podať obžalobu, vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry 10. mája 2007 uznesenie o prerušení trestného stíhania Františka Z., pretože pre neprítomnosť svedka Andreja R. nebolo možné vec náležite objasniť.
Takisto vyšetrovateľ Policajného zboru prerušil koncom marca 2007 trestnú vec obvineného Andreja R., keďže polícii sa doposiaľ nepodarilo vypátrať pobyt obvineného Andreja R. a doposiaľ nikto nepodal návrh na vyhlásenie Andreja R. za mŕtveho.
Zo spisového materiálu vyplýva, že bývalý generálny prokurátor Trnka žiadnym spôsobom nezasiahol do vyšetrovania obidvoch trestných vecí, jednak vedenej na Vojenskej prokuratúre v Bratislave a jednak na Úrade špeciálnej prokuratúry, a nikomu nezakazoval konať, práve naopak, vzhľadom na závažnosť obvinenia policajného prezidenta prikázal vykonať dozor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Spis nebol ani raz na kontrole na Generálnej prokuratúre SR u Dobroslava Trnku.