KÁHIRA, BRATISLAVA. V pondelok sa Adíl Fattouh al-Gazzár vrátil do Egypta po desiatich rokoch. Z toho osem strávil vo väzení na Guantáname, desať mesiacov na Slovensku spolu s dvomi ďalšími väzňami z americkej väznice pre teroristov na Kube.
Hneď ako doma vystúpil z lietadla, úrady ho podľa opozičných novín Al-Masry Al-Youm zatkli. O deň neskôr prišiel na trojdňovú návštevu Egypta slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda z SDKÚ.
Veľa sa nezmenilo
Al-Gazzár sa do Guantánama dostal ako údajný príslušník teroristickej organizácie, ktorá chcela zvrhnúť prezidenta Husního Mubaraka.
Bol to prvý veľký teroristický proces po útokoch na dvojičky 11. septembra 2001, ktorý chcel režim vtedajšieho egyptského prezidenta využiť proti islamským oponentom, píšu opozičné noviny.
Al-Gazzára odsúdili v neprítomnosti na tri roky, neskôr ho chytili v Afganistane a odovzdali Američanom. Po oslobodení ho prijalo Slovensko, pretože mu doma hrozilo mučenie.
Po páde Mubaraka vo februári sa pomery v Egypte začali meniť, al-Gazzár sa rozhodol vrátiť k rodine a štyrom deťom. „Veľmi sa tešil a veril,“ povedal novinám jeho advokát Ahmed Ghappour, ktorý s ním hovoril tesne pred odletom zo Slovenska. Stále mu vraj hrozí mučenie.
Pomáhame Egyptu
Trojicu bývalých väzňov z Guantánama na Slovensku najskôr držali v prísnom režime za mrežami migračného tábora v Medveďove, neskôr ich presídlili do Zvolena, kde ich už takmer nekontrolovali.
K prípadu sa nechceli vyjadriť minister vnútra Daniel Lipšic z KDH ani Dzurinda. Nie je jasné, či mal al-Gazzár pas a mohol vycestovať.
Slovensko je v Egypte veľmi aktívne. V máji ako predsedajúca krajina V 4 usporiadalo v Káhire seminár o skúsenostiach s pádom komunizmu, vypísali sme aj výzvu na projekty v Egypte a Tunisku na budovanie demokratického štátu či prípravu septembrových volieb.
„Je to podobná situácia, ako u nás v roku 1989, keď zmenu vyvolali frustrovaní mladí ľudia,“ povedal splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač, ktorý na seminári prednášal. Zorganizoval aj stretnutie našich a egyptských mimovládok.
„Diskutovali sme aj o reforme bezpečnostných síl, polície a tajnej polície,“ hovorí český sociológ Ivan Gabal, ktorý bol v Káhire s českým exministrom vnútra Janom Rumlom.
Autor: juk

Beata
Balogová
