BRATISLAVA. Na jej základe sa rozšíril aj zoznam inváznych druhov rastlín, ale aj chránených živočíchov. Informovala o tom dnes hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.
Novela vyhlášky podľa jej slov odstraňuje nedostatky z minulosti. "Správne sa v nej určila spoločenská hodnota orla kráľovského, chochlačky, sokola a dropa, ktorá bola v minulosti nesprávne prepočítaná pri zmene slovenskej koruny na euro," vysvetlila.
Priblížila, že lišajníkové borovicové lesy sa na Slovensku vyskytujú len v Záhorskej nížine a ich plocha nepresahuje 500 ha. Tento biotop je však v súčasnosti ohrozovaný najmä ľudskými zásahmi do prírody ťažbou piesku, premenou lokalít na stavebné pozemky, znečisťovaním prírody odpadom rôzneho druhu. "Musíme sa naučiť správať k životnému prostrediu tak, aby sme mohli na jednej strane v prijateľnej miere využívať prírodné bohatstvo, ale na druhej strane aj správne manažovať a chrániť to, čo je vzácne," povedal minister životného prostredia József Nagy.
Zoznam inváznych druhov rastlín je doplnený o dva druhy, ktoré predstavujú pre slovenskú biotu vážne ohrozenie. Ide o ambróziu palinolistú, ktorá je vysoko alergénna a v južnej časti Slovenska je zaznamenané jej masové šírenie a o slnečnicu hľuznatú. Na základe poznatkov z praxe boli tiež vo vyhláške upravené spôsoby odstraňovania inváznych druhov.
Do zoznamu chránených živočíchov sa dopĺňajú druhy, ktoré si vyžadujú ochranu v záujme plnenia záväzkov Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť. Ide o ovsienku striebristú, vyzu veľkú a lasicu myšožravú.