Bratislava 2. júna (TASR) - Zníženie počtu ministerských kresiel z 20 na 13 by viedlo rok a pol pred parlamentnými voľbami k rozpadu vládnej koalície a v konečnom dôsledku by mohlo ohroziť integračné ambície Slovenska. Strana maďarskej koalície (SMK) preto v žiadnom prípade nepodporí návrh zákona o redukcii vládneho kabinetu z dielne KDH. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy poslanec NR SR za Stranu maďarskej koalície (SMK) Gyula Bárdos.
Poslanec za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Ľubomír Andrassy zdôraznil, že SDĽ trvá na zmenách vo vláde, pretože "súčasný status quo je pre ňu neprijateľný". Návrh, ktorý KDH predkladá do parlamentu, však môže podľa neho vniesť chaos do vládnej koalície.
SDĽ preto uprednostňuje rokovanie s KDH a ďalšími koaličnými partnermi o zmenách vo vláde, tie však musia byť výsledkom dohody koalície. Týmto problémom sa bude zaoberať aj Republikový výbor SDĽ 9. júna, ktorý bude hodnotiť nielen nominantov tejto strany, ale aj nominantov jej koaličných partnerov. Andrassy pripomenul, že ľavicoví demokrati už v minulom roku navrhovali zlučovanie niektorých rezortov a zopakovali ho aj na rokovaní Koaličnej rady v Trenčianskych Tepliciach pred tromi týždňami. Keďže koaliční partneri s výnimkou Strany občianskeho porozumenia tento návrh odmietli, považujú za zbytočné ísť "hlavou proti múru a vnášať chaos do koalície" a predkladať tento návrh na rokovanie parlamentu.
Ako jeden z argumentov, prečo by k redukcii kresiel v kabinete nemalo dôjsť, Bárdos uviedol, že zoštíhlením vládneho kabinetu štát neušetrí, pretože aj na zrušenie niektorých inštitúcií treba vynaložiť finančné prostriedky. "Ak niekto tvrdí, že kvôli tomuto padne vláda, je to trasorítkovská politika," argumentoval poslanec NR SR a podpredseda KDH Vladimír Palko. Dodal, že ich návrh nie je populistický, ale nepopulárny.
Poslanec NR SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vojtech Tkáč nevylúčil, že najsilnejší opozičný subjekt návrh kresťanských demokratov podporí. "Som presvedčený, že keby sme zrušili podpredsedov vlády, Slovensko si vydýchne a ani si to nevšimne," vyhlásil Tkáč.
KDH prezentovalo 30. mája návrh novely zákona o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, podľa ktorého by sa mal znížiť počet členov vlády zo súčasných 20 na 13.