BRATISLAVA. Možnosť šikany a absolútnu moc dá policajtom prípadné schválenie zrušenia priestupkovej imunity poslancov Národnej rady SR.
Na zasadnutí mediálneho výboru to vyhlásil jeho predseda Dušan Jarjabek (Smer) s tým, že tento koaličný návrh novely zákona o priestupkoch je falošnou hrou.
Myslí si, že ak iniciatíva v pléne prejde, tak nikto z poslancov nebude chcieť policajtom siahať na ich výsluhové dôchodky a riešiť veci okolo Policajného zboru SR.
"Aj policajti sú rozdelení na koaličných a opozičných. Oni vás jednoducho začnú šikanovať, hliadky si vás začnú podávať a obmedzí sa tak právo slobodného mandátu poslanca. Dávame im množstvo nekontrolovanej moci do rúk," upozornil koalíciu Jarjabek.
Magda Vášáryová (SDKÚ) však opozičného poslanca upozornila, že jeho podtón predpokladá, že SR nie je právnym štátom. "Nevylučujem, že sa to môže niekedy stať, ale ako princíp to musím odmietnuť," reagovala.
Galbavý pripomenul Paškove snahy o zúženie imunity
Tomáš Galbavý (SDKÚ) si nevie predstaviť, že ak bude poslanec dodržiavať pravidlá cestnej premávky, tak ho policajt zastaví a bude ho chcieť pokutovať.
"Keď budeme dodržiavať pravidlá, neexistuje policajt, ktorý by ťa šikanoval," odkázal. Jarjabkovi zároveň pripomenul, že ak teraz ide o falošnú hru koalície, tak v minulom volebnom období predkladal návrh na zúženie imunity aj vtedajší predseda NR SR Pavol Paška (Smer). Keď nezískal podporu ani vo vlastnej strane, iniciatívu stiahol.
Galbavý priznal, že priestupková imunita je privilégium, ktoré je príjemné pre každého poslanca.
"Nerád sa ho vzdám, ale verejnosť si to želá," povedal. Argumentom Jarjabka nerozumie ani Jozef Viskupič (SaS). "Je občiansky statočné, aby sme si boli rovní pred zákonom," tvrdí.
Marek Maďarič (Smer) sa domnieva, že poslanecká imunita je demokratickým nástrojom a má slúžiť aj na ochranu demokracie a tých zástupcov ľudu, ktorí sú v danej situácii v opozícii, teda v menšine.
"Imunita nie je prvok, ktorý vymysleli nedemokrati. Preto širokú imunitu požívajú aj europoslanci," argumentoval.
Rafajovi prekážajú výsady členov vlády
Rafael Rafaj z SNS si myslí, že verejnosti skôr ako poslanecká imunita prekážajú výsady členov vlády.
"Vozia ich šoféri, majú okolo seba nabúchané postavičky - dva metre výška, 130 kilogramov živej váhy i majáčiky. Poslanec sa vozí sám na súkromnom aute," konštatoval.
Aj preto sa predkladateľov pýtal, či je vôľa skoncovať s týmto "papalášizmom" členov exekutívy. László Solymos (Most-Híd) reagoval, že koaličná iniciatíva tieto výsady nerieši.
Návrh novely napokon mediálnym výborom prešiel vďaka hlasom koalície. Proti bol len Rafaj, prítomní poslanci Smeru sa zdržali.
Novela zákona o priestupkoch prešla v máji do druhého čítania hlasmi 79 zákonodarcov. Za právnu normu zahlasovali prítomní poslanci koalície a dvaja nezávislí Anna Belousovová a Rudolf Pučík.
Iniciatíva prišla po minuloročnom neúspechu vládnych strán okresať poslaneckú imunitu len na výroky v parlamente, na čo je potrebných aspoň 90 hlasov. V prípade zrušenia priestupkovej imunity ide o obyčajný zákon, na zmenu ktorého má koalícia hlasov dosť.