SME

Prezident vrátil novelu o používaní menšinových jazykov

Gašparovič sa nazdáva, že rozšírenie práv menšín, ako ho presadila koalícia, obmedzuje práva štátotvorného národa, čo ústava nepripúšťa.

Ivan Gašparovič.Ivan Gašparovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič parlamentu vrátil novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, dnes o tom informovala webová stránka prezidentskej kancelárie.

Prezident poslancom adresoval desaťstranový zoznam pripomienok a navrhuje, aby národná rada novelu pri opätovnom prerokúvaní odmietla ako celok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novelu koalícia schválila v máji ako výsledok kompromisu medzi znením, ktoré navrhol podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd), a výhradami KDH či nezávislého poslanca Igora Matoviča.

SkryťVypnúť reklamu

Novela znižuje kvórum pre obce, kde sa môžu v úradnom styku používať jazyky menšín z 20 percent na 15, s čím Gašparovič nesúhlasí.

"Podľa môjho názoru nemožno meniť percentuálny podiel obyvateľov obcí, na ktoré podľa vyhlásenia Slovenskej republiky sa vzťahuje pojem 'územie, na ktorom sa používa regionálny alebo menšinový jazyk',“ píše.

Prezident: Novela zrovnoprávňuje menšinové jazyky so štátnym

Prezidentovi tiež prekáža, že na to, aby obec stratila viacjazyčný status, musí sa v nej k národnostnej menšine v troch sčítaniach po sebe prihlásiť menej ako 15 percent ľudí.

"Ak by teda podľa výsledkov prvého sčítania obyvateľov alebo aj podľa výsledkov druhého sčítania obyvateľov po 1. júli 2011 občania Slovenskej republiky, ktorí sú osobami patriacimi k národnostnej menšine (...) netvorili najmenej 15 percent obyvateľov (tvorili by napríklad len 10 percent týchto obyvateľov), bolo by ich právo používať jazyk menšiny naďalej zachované (...) hoci podmienka dosiahnutia najmenej 15 percent obyvateľov ustanovená zákonom by nebola splnená," cituje tlačový odbor prezidentskej kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident tiež namieta voči ustanoveniu, ktoré umožňuje používať jazyk menšiny so súhlasom zamestnanca verejnej správy aj v obciach, ktoré nedosahujú zákonné kvórum obyvateľov hlásiacich sa s k národnostným menšinám.

"Zrovnoprávňuje jazyk menšiny so štátnym jazykom na celom území SR, preto s týmto ustanovením nemôžem súhlasiť, a to aj napriek tomu, že podmienkou pre používanie jazyka menšiny pri ústnej komunikácii je súhlas zamestnanca orgánu verejnej správy," vysvetľuje.

Zároveň sa nazdáva, že rozšírenie práv menšín, ako ho presadila koalícia, obmedzuje práva štátotvorného národa, čo ústava nepripúšťa.

Gašparovič tiež odmieta geografické názvy v jazykoch menšín

Gašparovič tiež odmieta, aby sa názvy geografických objektov mohli v odborných publikáciách či v tlači popri slovenčine uvádzať aj v menšinových jazykoch alebo aby sa kdekoľvek mohli uvádzať nápisy a oznamy aj v menšinových jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa môjho názoru ide o zrovnoprávnenie jazyka menšiny so štátnym jazykom," kritizuje novelu. Nepozdáva sa mu tiež zvýšenie nákladov, ktoré novela vyvolá, najmä v čase ozdravovania verejných financií.

Prezident tiež pripomenul, že Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov ako jeden z dôvodov na ich ochranu uvádza ochranu pred ich postupným zánikom, pričom všetky jazyky menšín s výnimkou rómčiny a rusínčiny sú aj štátnymi jazykmi a zánik im nehrozí.

O tom, či poslanci napriek nevôli prezidenta schvália novelu aj pri opätovnom hlasovaní, by sa malo rozhodnúť na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, tá sa začne 28. júna.

Opoziční politici koaličné znenie kritizujú, pretože podľa nich menšiny uzatvára do "jazykového geta", vytvára na juhu Slovenska priestor na maďarizáciu a diskriminuje príslušníkov väčšinového národa.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident si vyslúžil chválu od SNS

Podľa predsedu strany Jána Slotu poslanci schválili diskriminačnú novelu zákona, a tak zradili slovenský národ a slovenskú štátnosť.

"Takisto oceňujem, že prezident tých menej bystrých poslancov NR SR vo svojom zdôvodnení poúča o rizikách schválenej novely a tom, čo by dávno mali ako poslanci Národnej rady SR pri schvaľovaní zákona vedieť," konštatoval Slota.

SNS verí, že v parlamente zvíťazí zdravý rozum nad "vzájomným biznisom koaličných a niektorých opozičných poslancov" a v budúcnosti takúto novelu nepodporí okrem Mosta-Híd žiadna iná strana.

"V prípade, že by aj napriek prezidentskému vetu došlo k opätovnému zlyhaniu národných síl v parlamente, veríme, že bude úspešné nami iniciované referendum," dodal Slota.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu