Za facku spravodlivosti označila Radičová rozhodnutie v prípade bývalého prezidenta Michala Kováča a exriaditeľa SIS Ivana Lexu.
BRATISLAVA. Členovia vlády vo svojom vyhlásení vyjadrili hlboké znepokojenie nad stavom slovenskej justície.
"Uplynulé dni sme svedkami rozhodnutí, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o skutočnej nezávislosti jej niektorých predstaviteľov," zdôraznila po rokovaní kabinetu jeho šéfka Iveta Radičová (SDKÚ).
Radičová poukazuje na prípad Mella či Kováča a Lexu
V tejto súvislosti pripomenula prepustenie Karola Mella, ktorý je obžalovaný z prípravy vraždy. V roku 2004 mal zorganizovať zavraždenie bývalého policajta. Vrahovia však v Moste pri Bratislave údajne omylom rozstrieľali auto s expolicajtovou družkou a synom.
Jeho prepustenie a neochota vydať medzinárodný zatykač na jeho opätovné zadržanie je podľa Radičovej dôkaz nekompetentnosti a strachu niektorých sudcov.
Za facku spravodlivosti označila aj rozhodnutie bratislavského okresného súdu v prípade bývalého prezidenta Michala Kováča a exriaditeľa SIS Ivana Lexu. Na jeho základe sa musí Kováč Lexovi ospravedlniť za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska a zaplatiť mu 3319 eur.
"Obraz slovenského súdnictva vytvárajú súdy svojimi rozhodnutiami. Dôveryhodné budú len vtedy, ak ich rozsudky budú charakterizovať čestnosť, odvaha a charakter," zdôraznila premiérka s tým, že sudcovia sú skutočne nezávislí len vtedy, keď rozhodujú bez vonkajších tlakov.
Simon: Za súčasný stav môže Ficova vláda
"Príklady uplynulých dní tomu, žiaľ, nenasvedčujú, čo vzbudzuje naše vážne znepokojenie nad stavom justície," podotkla.
Ako dodala, vláda rešpektuje nezávislosť justície, sú ale situácie, keď nie je možné v záujme slušných sudcov a občanov mlčať.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon dodal, že tento stav je dôsledkom pôsobenia predchádzajúcej vlády Roberta Fica, ktorá zabezpečila dostatočný priestor pre Štefana Harabina.
"Dnes dostávajú občania tejto krajiny výsmech od justície, od tých, ktorí sa boja rozhodovať spravodlivo," podčiarkol.
Harabin: Môže za to Žitňanská
Za súčasný stav justície, prepúšťanie obžalovaných z väzby pre procesné chyby a chaos na viacerých súdoch nesie plnú zodpovednosť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
"Sú to prvé výsledky jej takzvanej reformy a neodborného riadenia. Pritom si pani Žitňanská uzákonila najsilnejšie právomoci, aké kedy mal minister spravodlivosti od vzniku SR," vyhlásil dnes predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.
Exminister spravodlivosti obviňuje Žitňanskú zo zrušenia odborných seminárov pre sudcov, z neodborného riadenia súdov, politického odvolávania predsedov súdov a zmiernenia disciplinárnych postihov za procesné chyby pri prepúšťaní obžalovaných z najzávažnejších zločinov.
Harabin tvrdí, že v rokoch 2006 - 2010 došlo na súdoch k ukončeniu viacerých prípadov organizovaného zločinu s uložením najprísnejších trestov.
"Pričom po nástupe Žitňanskej vo viacerých prípadoch korupcie sme svedkami prekvapivých rozhodnutí," uzavrel.