BRATISLAVA. Maďarská ústava nemá dopad ani právnu silu na území SR a nemali by sme preto trestať našich občanov.
Na zasadnutí Výboru NR SR pre kultúru a médiá to povedal poslanec Mosta-Híd László Nagy na margo návrhu novely Ústavy z dielne Smeru, ktorá má byť reakciou na novú maďarskú ústavu.
"Nebuďme malicherní alebo maloverní. Keď maďarský parlament prijíma svoju ústavu, tak tá platí na ich území. Netrestajme našich občanov. Slovenská ústava dostatočne reguluje otázku individuálnych aj kolektívnych práv," upozornil Nagy. Samotný návrh preto považuje za politické gesto Smeru vo vzťahu k voličom.
Marek Maďarič (Smer) odmietol, že návrh novelizácie Ústavy SR, ktorý má zdôrazniť, že Slovensko uznáva individuálne a nie kolektívne práva, trestá našich občanov.
"Trestať môže len toho, kto by si chcel nárokovať kolektívne práva," tvrdí. On sám je presvedčený, že na Slovensku dopyt po kolektívnych právach existuje. Na druhej strane si Maďarská republika dala záväzok, že ich uplatňovanie bude podporovať.
"Ja si myslím, že je to zodpovedný prístup," komentoval vlastný návrh. Domnieva sa totiž, že slovenská ústretovosť je zatiaľ zo strany Maďarska poznačená tvrdým odmietaním pozitívneho posunu.
Rafael Rafaj (SNS) upozornil, že jediné kolektívne právo, ktoré priznáva Charta OSN, je právo národa na sebaurčenie. "Kolektívny výkon práv nemôže patriť národnostiam, lebo to nikto neuznáva. Dajme si tie stranícke okuliare dole a pozrime sa na to objektívne," apeloval.
Návrh zmeny základného zákona štátu napokon mediálnym výborom prešiel. K hlasom opozície sa totiž pridali aj Pavol Abrhan (KDH) a Jozef Viskupič (SaS). V pléne ho v máji okrem opozície podporili aj piati poslanci KDH, ako aj nezávislí Igor Matovič a Andrej Ďurkovský.
Podľa návrhu majú v Ústave SR pribudnúť dve nové vety. Prvá hovorí, že SR "zaručuje základné individuálne práva a slobody".
Druhou zmenou malo byť doplnenie článku 34 o vetu, že "SR uznáva len princíp individuálneho výkonu práv osôb patriacich k národnostným menšinám". Pri definitívnom hlasovaní o návrhu bude na jeho schválenie potrebných až 90 hlasov.
V novej maďarskej ústave, ktorá vstúpi do účinnosti 1. januára 2012, sa okrem iného uvádza, že Maďarsko nesie zodpovednosť za osud Maďarov žijúcich mimo jeho hraníc a podporuje uplatnenie ich kolektívnych práv a vytvorenie ich kolektívnych samospráv.