BRATISLAVA. Nový generálny prokurátor (GP) sa bude v piatok 17. júna voliť tajne na návrh 15 koaličných poslancov. Oznámil to predseda Národnej rady SR Richard Sulík.
Ako povedal Sulík na tlačovej besede, tajná voľba je vyhovením „čudnému rozhodnutiu Ústavného súdu“.
Šéf parlamentu reagoval tak na situáciu, ktorá vznikla po vynesení predbežného verdiktu Ústavného súdu (ÚS) SR. Na základe neho by sa verejná voľba GP nemala uskutočniť.
Hlasovacie lístky sa budú do urny po prvý raz vhadzovať v obálkach, budú opečiatkované, plenty budú od seba striktne oddelené a všetko bude zabezpečené tak, aby nikto nemohol voľbu spochybniť.
"Takýto stupeň utajenia voľby slovenský parlament ešte nezažil," povedal Sulík. Schôdza NR SR s týmto jediným bodom programu sa začne v piatok o 12.00 h.
Sulík: Voľba traumatizuje spoločnosť
Podľa Sulíka voľba GP už mesiace traumatizuje spoločnosť. "Problémom je znásilňovanie práva a znevažovanie princípov zastupiteľskej demokracie, ktoré presadzuje opozícia s prispením ÚS," myslí si.
Ako dodal, tým, že ÚS nepovolil verejnú voľbu, ukázal, že nie je nezávislý a len plní politické objednávky. Predseda parlamentu zopakoval svoj názor, že volič má právo vedieť, ako hlasujú jeho zástupcovia v parlamente.
Verejná voľba GP nie je podľa jeho názoru porušením Ústavy SR. Parlament vynaloží všetko odborné úsilie na to, aby presvedčil ÚS aj verejnosť o súlade verejného hlasovania s ústavou. NR SR bude pred ÚS zastupovať bez nároku na honorár právnik Ján Drgonec.
Sulík verí tomu, že koaličný kandidát Jozef Čentéš bude zvolený za nového GP. Zároveň si však uvedomuje riziko, ktoré koalícia tajnou voľbou, v ktorej sa Čentéš stretne s bývalým GP Dobroslavom Trnkom, podstupuje. Aj v Smere-SD sú však podľa neho "slušní ľudia, ktorým je proti srsti voliť Trnku".
Madej: Tajná voľba je víťazstvo demokracie
Skutočnosť, že poslanci budú voliť generálneho prokurátora tajne a nie verejne, možno považovať za víťazstvo demokracie. Pre TASR to povedal poslanec Smeru Róbert Madej s tým, že členovia jeho strany sa voľby určite zúčastnia.
Predseda NR SR Richard Sulík tento verdikt komentoval, čo sa zdá Madejovi nenáležité a neopodstatnené.
V tejto súvislosti opozičný poslanec pripomenul verdikty ÚS, ktorými označil za protiústavné aj zákony bývalej vlády.
Tajná voľba je jediná cesta, tvrdí Fico
Za celý zmätok okolo voľby generálneho prokurátora je podľa predsedu Smeru Roberta Fica plne zodpovedná neschopná vládna koalícia, ktorá napriek tomu, že má 79 hlasov, nevie dlhé mesiace zvoliť generálneho prokurátora.
„Rozhodnutie Ústavného súdu SR pozastaviť účinnosť konfliktných ustanovení len potvrdilo všetko to, čo sme hovorili na adresu zmeny tajnej voľby na verejnú voľbu a ukazuje sa, že tajná voľba je jediná cesta, ako vybrať generálneho prokurátora, ktorý bude naozaj nezávislý predstaviteľ tohto významného rezortu,“ uviedol Fico na dnešnom brífingu v Levoči.
Predseda Smeru zároveň odmietol komentovať vyjadrenia predsedu parlamentu na adresu vzťahu opozície s Ústavným súdom SR. Ako dnes na tlačovej besede povedal Richard Sulík, Ústavný súd SR svojím rozhodnutím dokázal, že nie je nezávislý a plní politické objednávky.
Poslanci Smeru sa podľa Fica zúčastnia na tajnej voľbe generálneho prokurátora, „lebo tajnú voľbu sme všetci chceli." Zároveň pripomenul, že aj táto tajná voľba bude v tieni možných podaní na Ústavný súd SR, pretože sa môžu objaviť kandidáti, ktorí povedia, že sa neprihlásili do súťaže o generálneho prokurátora preto, lebo pôvodne bola vyhlásená cez verejnú voľbu.
„Najčistejšie by preto bolo, keby predseda parlamentu v skrátenom termíne vyhlásil ešte raz termín na tajnú voľbu, kde by sa prihlásili kandidáti, ktorí o to majú záujem a potom nech prebehne štandardná tajná voľba,“ uviedol Fico. Predseda Smeru si myslí, že vládna koalícia si aj na tajnú voľbu v piatok pripraví kontrolné mechanizmy, takže táto voľba môže byť tiež v tieni ďalších možných podaní od individuálnych osôb.