Obmedzenie pracovného pomeru na dobu určitú na tri roky by mohlo spôsobiť problémy učiteľom a výskumníkom, ktorí pracujú v tímoch na grantoch.
BRATISLAVA.
„Ak nejaké obmedzenia budú dané, tak osobitnými predpismi ministerstva školstva,“ vyhlásil minister práce Jozef Mihál (SaS) po dnešnom rokovaní školského parlamentného výboru, kam prišiel predstaviť novelu Zákonníka práce. So zakomponovaním zmien vo vysokoškolskom zákone súhlasí minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Mihál akceptuje pozmeňujúci návrh, ktorý plánuje predložiť poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý a ktorý by zachoval súčasný stav.
Vysokoškolskí pedagógovia a vedci majú v súčasnosti úväzky na dobu určitú. Mihál navrhoval zmeny, podľa ktorých by všetci zamestnanci so zmluvami na dobu určitú mali zmluvy na maximálne tri roky, a to maximálne štyrikrát po sebe. Obmedzenie pracovného pomeru na dobu určitú na tri roky by mohlo spôsobiť problémy učiteľom a výskumníkom, ktorí napríklad pracujú v tímoch na grantoch.
“Je pre nás dôležité mať termínované zmluvy, pretože množstvo projektov je viazaných na mzdové prostriedky len na obdobie toho projektu. Keď sa projekt skončí, daného pracovníka nemáme za čo platiť,” vysvetlil predseda SAV Jaromír Pastorek.
Beblavého pozmeňovací návrh vítajú aj rektori. “Súčasný stav je vyhovujúci a primeraný,“ povedal dnes poslancom viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák. Európska komisia nám vyčítala reťazenie pracovných termínovaných pracovných pomerov bez presného vymedzenia výnimiek.
Rektori by preto privítali, ak by zákon bližšie špecifikoval objektívne dôvody, na základe ktorých rektori rozhodnú o predĺžení pomeru. “V súčasnosti je to na príslušných univerzitách a vysokých školách. Ak by to bolo uvedené v zákone, bolo by to lepšie z praktického hľadiska,” povedal Sivák.