Bratislava 2. júna (TASR) - Zmeny, ktoré sa uskutočnili a pokračujú vo vedení rezortu vnútra, mohli byť dôsledkom krízy medzi KDH a SDKÚ i napätia medzi premiérom a prezidentom. V dnešnej diskusnej relácii Rádia Twist Duel alebo Dialóg to vyhlásil komentátor denníka Sme Robert Kotian. Podľa jeho slov v kuloároch kolujú hypotézy, že dôvodom zásadných zmien v tomto silovom rezorte bolo okrem iného neriešenie niektorých politických káuz.
S politológom Grigorijom Mesežnikovom sa zhodli v názore, že z kompetencií novovymenovaného ministra vnútra Ivana Šimka síce vyplýva právo na ďalšie personálne zmeny vo vedení rezortu, mal by však vysvetliť, prečo prvým krokom vo funkcii bolo, že odvolal riaditeľa sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností MV SR Jaroslava Ivora a prezidenta Policajného zboru Jána Piptu a požiadal o odstúpenie viceprezidenta PZ SR Imricha Angyala a riaditeľa Úradu finančnej polície Prezídia PZ SR Jozefa Stieranku.
Postoj a konanie prezidenta v súvislosti s odvolaním šéfa rezortu vnútra a poverením ministra Jána Čarnogurského za jeho dočasného zástupcu proti vôli ministerského predsedu len viac vyostrili situáciu. "Paradoxom je, že ani premiér, ani prezident, ani minister Čarnogurský neprekročili právomoci, ktoré im dáva ústava, napriek tomu bola výsledkom veľká kríza." Tej sa mohli podľa Kotiana pri väčšej miere porozumenia u všetkých troch vyhnúť a novým členom vlády sa mohol stať aj predstaviteľ KDH. Premiér Dzurinda nakoniec len využil vo svoj prospech konanie prezidenta a ministra spravodlivosti, keď sa rozhodol navrhnúť na post šéfa rezortu vnútra poslanca Ivana Šimka, ktorý je zároveň druhým mužom v premiérovej SDKÚ, tvrdí Mesežnikov. Oveľa ohľaduplnejšie by sa všetci zainteresovaní podľa Kotiana správali, keby nešlo práve o tento silová rezort.
Otvárať teraz Koaličnú dohodu v záujme zreálnenia pomerov by bolo podľa Mesežnikova nezodpovedné a nerealizovateľné. "Zreálnenie pomerov si viem predstaviť len ako interné ad hoc politické dohody medzi jednotlivými koaličnými subjektmi," tvrdí Mesežnikov. Ako dodal, aktuálne je v tejto situácii len vo vzťahu KDH a SDKÚ, pretože postavenie SOP a SDĽ vo vláde je primerané ich sile v parlamente. Rovnako nereálny je preto podľa Mesežnikova rok a pol pred voľbami aj návrh Kresťanskodemokratického hnutia redukovať počet ministerských kresiel, ktorého realizácia by len komplikovala súčasnú politickú situáciu. "Návrh KDH pokladám za dosť iracionálny," tvrdí Kotian s tým, že nakoniec aj posledná kríza v súvislosti s odstúpením ministra vnútra svedčí o neschopnosti koalície dohodnúť sa.