BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Základom pre vznik Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) sa stala platforma Verejnosť proti násiliu (VPN) - Za demokratické Slovensko, ktorá sa vytvorila 3. marca 1991. K odtrhnutiu od pôvodného VPN došlo na mimoriadn
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
om sneme VPN 27. apríla 1991, keď sa platforma deklarovala ako samostatný politický subjekt.
22. jún 1991, Banská Bystrica Ustanovujúci snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS ) zakotvil hnutie na platforme politického stredu s akcentom na riešenie sociálnych a národných problémov Slovenska. Za predsedu hnutia bol zvolený Vladimír Mečiar.
21.- 22. marec 1992, Žilina Predmetom 2. republikového snemu HZDS bolo okrem schválenia kandidátov do nastávajúcich volieb načrtnutie predstavy nového globálneho systému spolupráce v Európe.
27.- 28. marec 1993, Trnava 3. republikový snem HZDS sa pod myšlienkou "Od Slovenska zvrchovaného k Slovensku prosperujúcemu" venoval komplexu dlhodobých a krátkodobých úloh s dôrazom na ekonomickú transformáciu. Podľa V. Mečiara bolo Slovensko v roku 1993 v prechodnom období a pri rozumnom riadení mala SR ako prvá z reformujúcich sa krajín reálnu šancu vytvoriť do dvoch rokov spoločnosť nového typu, ktorú špecifikoval ako postindustriálnu a informatizovanú spoločnosť.
26.- 27. marec 1994, Prešov 4. republikový snem HZDS označil za príčinu politickej prehry hnutia v súvislosti s vyslovením nedôvery V. Mečiarovi a jeho vláde a zostavením novej vlády pod vedením Jozefa Moravčíka niektoré masmediálne prostriedky a sústredený tlak opozície.
25.- 26. marec 1995, Bratislava Na 5. republikovom sneme hnutia odznela myšlienka, že parlamentné voľby v roku 1994 ukázali, že jedine HZDS je schopné byť hnutím ľudovým a rozvíjať svoju činnosť vo všetkých vrstvách a na celom území SR. Podľa V. Mečiara chcelo hnutie v roku 1995 venovať pozornosť štátnej správe, zmenám vlastníckych vzťahov a budovaniu vlastnej štruktúry. Republikový snem HZDS bol neverejný a novinári sa k informáciám dostali len na dvoch tlačových besedách.
23.- 24. marec 1996, Žilina 6. republikový snem HZDS venoval pozornosť ekonomickej a sociálnej oblasti a riešil problém územnosprávneho členenia SR.
25.- 26. apríl 1998, Košice Na 7. sneme HZDS V. Mečiar uviedol, že HZDS chce Slovensko i po jesenných parlamentných voľbách viesť tak, aby sa krajina do roku 2010 zaradila medzi najrozvinutejšie moderné štáty vo svete s najvyššou výkonnosťou ekonomiky, stupňom spoločenskej organizácie a s usporiadaným systémom spoločenských hodnôt, so spravodlivými sociálnymi vzťahmi. Verejne prístupné bolo len sobotné predpoludňajšie rokovanie, Slovenská televízia (STV) ale na prvom programe zmenila svoje vysielanie a v priamych vstupoch niekoľkokrát denne informovala o rokovaní snemu.
17. apríl 1999, Dubnica nad Váhom Analýza výsledkov HZDS v parlamentných voľbách 1998 bola ústrednou témou rokovania mimoriadneho Republikového snemu hnutia v Dubnici nad Váhom. 8. snem HZDS drvivou väčšinou potvrdil V. Mečiara vo funkcii predsedu hnutia. Gustáv Krajči sa stal podpredsedom pre oblasť verejnej správy, Rudolf Žiak pre masmédiá a zahraničie, Sergej Kozlík pre ekonomiku a Vojtech Tkáč pre sociálnu oblasť.
18. marec 2000, Trnava 9. snem HZDS rozhodol o transformácii hnutia na stranu ľudového typu. V prijatej deklarácii sa hnutie jednoznačne postavilo za integráciu SR do NATO a EÚ. Snem schválil aj nové stanovy. Najvýznamnejšou zmenou oproti doteraz platnému stavu je posilnenie právomoci predsedu HZDS, ktorý ako jediný oprávnený funkcionár môže snemu navrhovať kandidátov na posty podpredsedov a ďalších funkcionárov. V. Mečiar bol zvolený za predsedu hnutia.
20. apríla 2002, Nitra 10. snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) potvrdil vo funkcií predsedu Vladimíra Mečiara. Podpredsedami sa stali Rudolf Žiak, Sergej Kozlík, Ján Kovarčík, Jozef Tarčák a Vojtech Tkáč. Novou ústrednou tajomníčkou HZDS-ĽS je Eva Antošová a novým hospodárom HZDS je exminister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Jasovský. Delegáti snemu jasne odmietli spoluprácu so stranami, ktoré nepodporujú vstup do NATO a poslali list americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, v ktorom ho ubezpečili o nemennosti zahraničnopolitického smerovania Slovenska a podpore vstupu SR do NATO. Mečiar zopakoval, že hnutie nikdy nemenilo svoj kurz smerom k NATO a na jeseň očakáva od aliancie pre Slovensko priame pozvanie.