Banská Bystrica 6. júla (TASR) - Júnový výskum v pohoriach Veľkej Fatry, Kremnických a Starohorských vrchov ukázal, že prírastky v lokálnych populačných jednotkách tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus) sú aj v tomto roku nízke. Negatívny trend v prírastkoch hluchánčiat zaznamenávajú už od roku 1990. Kým v roku 1986 pripadalo na jednu vodiacu sliepku až šesť hluchánčiat, vlani to bolo len 2,3 kurčiat a tohto roku 3 kurčatá.
Na percento vyvádzania mláďat tohto vzácneho kurovitého vtáka podľa Miroslava Sanigu z Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa (ÚEL) SAV v Starých Horách vplýva charakter počasia najmä v prvej júnovej dekáde. Tetrov hlucháň patrí totiž medzi nekŕmivé vtáky, čiže také, ktorých mláďatá si po vyliahnutí a obsušení hneď samé hľadajú potravu pod starostlivým dohľadom matky. Ak teda začiatkom júna, keď sa obyčajne hluchánčatá liahnu, pretrváva chladné a daždivé počasie, sú straty na vyliahnutých hluchánčatách veľké.
Povestná Medardova kvapka nie je pre potomstvo tohto najväčšieho kurovitého vtáka jedinou hrozbou. V ostatných rokoch sa k nej pridružuje aj hrozba zo strany krkavca čierneho, ktorý môže lokálne významne ovplyvňovať úspešnosť vyvádzania hluchánčiat. Krkavce si pochutnajú nielen na vajíčkach, ale sú schopné usmrtiť aj mláďatá. Na negatívnom populačnom trende tetrova hlucháňa sa prejavujú aj vysoké populačné stavy kuny lesnej a skalnej. Znášky hlucháňov však ohrozujú aj sojky či medveď hnedý. Ako ukázal výskum, tento všežravec nepohrdne ani vajíčkami tetrova hlucháňa.
Na základe viacročného výskumu tetrova hlucháňa v pohoriach stredného Slovenska možno populáciu tohto vzácneho a kriticky ohrozeného vtáčieho druhu odhadnúť pre celé územie len na 500 až 600 kohútov. Ak v najbližších rokoch bude pokračovať negatívny trend v prírastku hlucháňov, v blízkej budúcnosti sa môže aj tento vtáčí druh stať u nás "fosíliou".