Banská Bystrica 2. júna (TASR) - Vláde sa nepodarilo realizovať opatrenia, aby sa zastavil rast dlhu zdravotných poisťovní voči majiteľom lekární. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR priznalo, že dosiahol najmenej päť miliárd korún. Mesačne sa zvyšuje asi o 200 miliónov korún, čo sa zákonite prejavuje aj vo vzťahu k distribútorom liekov a ich výrobcom. Konštatovali to dnes v Banskej Bystrici účastníci valného zhromaždenia Grémia majiteľov lekární (GML).
Ako na tlačovej besede informoval člen Predsedníctva GML Marian Gurina, grémium vyzvalo ministra zdravotníctva Romana Kováča prijať účinné opatrenia, aby sa zamedzil rast zadlženosti za lieky. Žiada, aby v oblasti tvorby právnych predpisov MZ SR zameralo pozornosť na rešpektovanie nálezu Ústavného súdu SR, týkajúceho sa protiústavnosti zákona o liekoch. Ten v terajšej podobe znevýhodňuje majiteľov lekární - lekárnikov, ktorí ako fyzické osoby ručia celým svojím osobným majetkom, lebo si nemôžu založiť právnické spoločnosti, ktoré by ručili iba svojím základným imaním. Spomínaný zákon neumožňuje právnickým osobám založiť lekáreň, čím sa vlastnícke vzťahy lekární stali netransparentnými.
GML žiada prehodnotiť potrebu navrhovaného zákona o lekárnictve, a to preto, lebo podľa jeho názoru nie sú žiadne odborné, právne, organizačné ani ekonomické predpoklady na jeho vznik. Jeho prijatie v navrhovanom znení by situáciu v oblasti lekárenstva skomplikovalo tým, že všetky právomoci štátu by prešli na Slovenskú lekárnickú komoru (SLK). Tým by sa štát zbavil zodpovednosti týkajúcej sa zabezpečovania zdravotníckej starostlivosti pre občanov, ktorá vyplýva z Ústavy SR. Jasný podľa GML nie je ani zákon o zdravotnom poistení, čím sa môže priamo sťažiť vymožiteľnosť pohľadávok lekární voči poisťovniam a to môže ohroziť poskytovanie lekárenskej starostlivosti občanom.
Predsedníčka GML Hana Vrabcová konštatovala, že v dôsledku zadlženosti majiteľov lekární, ktorí sú pod silným tlakom distribučných firiem a rôznych úverov, približne štvrtina lekární zmenila majiteľov. Na Slovensku je asi tisíc lekární, v GML sú združení majitelia vyše štvrtiny z nich. Členstvo v ňom, na rozdiel od SLK, nie je povinné. Predsedníčka GML uviedla, že nedávny štrajk lekárnikov nebol vopred prerokovaný a koordinovaný s Alianciou Liek, združujúcou zástupcov od výrobcov liekov až po ich predajcov. Rozhodnutie o tom, či sa do štrajku zapoja lekárne, ktorých majitelia sú v GML, nechalo grémium na nich. Štrajk označila Vrabcová za unáhlenú reakciu a väčšina lekární, ktorých majiteľmi sú členovia GML, bola otvorená. Pokladali ho totiž za neseriózny krok voči občanom.