BRATISLAVA. Sme Maďari, ale našou vlasťou je Slovensko. S týmto tvrdením sa zhodujú vyše dve tretiny Maďarov žijúcich u nás, tvrdí prieskum, ktorý vznikol ako súčasť medzinárodného projektu o národnostných menšinách žijúcich v nových členských štátoch Európskej únie.
Zúčastnilo sa na ňom formou rozhovorov 801 respondentov. Výsledky včera predstavili vedci z rôznych európskych krajín.
Umiernení majú navrch Prieskum Ako sa vnímajú menšiny
som Maďar žijúci na Slovensku (68 percent), som Maďar (16 percent), som Slovák s maďarskými koreňmi (13 percent), až 70 percent maďarskej a ruskej menšiny v krajinách na východe únie hovorí doma rodným jazykom, zo slovenskej, litovskej a poľskej menšiny je to menej ako päť percent, dôvodom je podľa vedcov imperiálne povedomie Rusov a Maďarov, Slováci v Maďarsku sa viac ako s národnosťou stotožňujú s konkrétnym miestom, kde žijú.
„My sme Maďari žijúci na Slovensku,“ takto sa v prieskume charakterizovalo až 68 percent Maďarov žijúcich na Slovensku.
Šéf výskumného tímu Ladislav Macháček z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave hovorí, že u nás najpočetnejšia národnostná menšina považuje Slovensko za svoj domov a uvedomuje si, že „keď sa darí Slovensku, darí sa aj nám“.
Väčšina Maďarov žijúcich u nás podľa neho nechce žiť v Maďarsku a ani občianstvo tohto štátu nie je pre nich dôležité. „Šesťdesiatpäť percent dokonca nechce maďarské občianstvo,“ tvrdí Macháček.
Maďari u nás chcú, aby sa ich deti učili maďarský jazyk, po jeho osvojení si rovnako uvedomujú potrebu vedieť po slovensky.
Za stotožnením väčšiny s tvrdením, že nie sú Slováci ani Maďari, ale Maďari žijúci na Slovensku, je podľa sociológa aj negatívna skúsenosť časti z nich s krajanmi spoza hraníc. „Minimálne desať alebo dvadsať percent naráža na to, že Maďari v Maďarsku k nim pristupujú nadradene,“ vysvetľuje Macháček.
Dominantný umiernený prúd sa podľa sociológa prejavil aj počas volieb. „To sú tí, ktorí rozhodli, že sa SMK nedostala do parlamentu, lebo nechcú mať excesy, chcú normálne žiť.“
Rafaj: Nech urobia petíciu Rafael Rafaj z SNS v reakcii na prieskum povedal, že ak je pravda, že väčšina Maďarov žijúcich na Slovensku nepovažuje za dôležité napríklad získať maďarské občianstvo, mala by spísať petíciu, v ktorej by to Budapešti dala jasne najavo.
SNS je podľa neho proti exteritoriálnej politike maďarskej vlády, ale nie proti maďarskej menšine.

Beata
Balogová
