BRATISLAVA. Koalícia v piatok vyhrala preteky s Ústavným súdom.
Svojho kandidáta Jozefa Čentéša zvolila za generálneho prokurátora ešte skôr, než začalo platiť predbežné opatrenie, ktoré mohlo hlasovanie zablokovať.
Čentéš sa zrejme šéfom tak skoro nestane. Vymenovať ho musí prezident Ivan Gašparovič. Nemá na to žiadnu lehotu a už dlhšie hovorí, že chce čakať na definitívne rozhodnutie Ústavného súdu. Vynesenie verdiktu môže trvať mesiace aj roky.
„Myslím si, že by som neurobil dobre,“ hovoril včera prezident o vymenovaní Čentéša. „Prezidentova ústavná povinnosť je prokurátora vymenovať,“ tvrdil naopak predseda parlamentu a SaS Richard Sulík.
Čentéš sa na hlasovaní zúčastnil ako jediný kandidát. Bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka kandidatúru stiahol pre obavy, že Ústavný súd si konanie voľby neželá. Opozičný Smer chcel jej priebeh najprv zdržiavať vystúpením všetkých svojich poslancov v rozprave. Napokon ju spolu s SNS ignoroval.
Ako prebiehala voľba minúta po minúte - kliknite.
Koalícia volila sama
Zmätky pri hlasovaní, protesty Smeru a odchod SNS na čele s Jánom Slotom v žiarivo žltom obleku. To všetko predchádzalo zvoleniu koaličného kandidáta Jozefa Čentéša.
Generálnym prokurátorom sa nakoniec stal aj vďaka najmenej jednému hlasu opozície. Patril Anne Belousovovej alebo Rudolfovi Pučíkovi. Bývalí poslanci SNS sa na hlasovaní zúčastnili.
Čentéš zostal vo voľbe sám, keďže jeho súper Dobroslav Trnka sa dopoludnia vzdal. „Nie som ochotný zúčastňovať sa ďalej na tomto konaní.“
Trnka priniesol abdikáciu dopoludnia do parlamentu, jeho krok vraj prekvapil aj viacerých opozičných poslancov. Či sa na voľbu bude sťažovať na Ústavnom súde, ešte nevedel povedať.
Smer sa hlásil, Paška rečnil
Kto má vplyv na nástup Čentéša
Prezident Ivan Gašparovič
Čentéša zrejme odmietne vymenovať, kým Ústavný súd nerozhodne, či
schválenie verejnej voľby
bolo v súlade s ústavou.
Významné tiež je, že zákon prezidentovi neprikazuje, dokedy má odovzdať
vymenovací dekrét.
Ústavný súd
- ak rozhodne, že parlament mohol zmeniť tajnú voľbu na verejnú, prezident by mal vymenovať Čentéša do funkcie. Ústavný súd nie je viazaný lehotou, dokedy musí verdikt padnúť;
- ak by zmena na verejnú voľbu bola v rozpore s ústavou, prezident by napriek tomu mohol Čentéša vymenovať, pretože uspel v tajnej voľbe. To je však veľmi nepravdepodobné.
Dobroslav Trnka
- Čentéšov nástup môže zablokovať, ak včerajšiu voľbu napadne na Ústavnom súde;
- ak súd uzná, že boli porušené Trnkove práva, môže nariadiť nové voľby.
Smer bol od rána rozhodnutý tajnú voľbu bojkotovať, hoci ešte predvčerom tvrdil, že ide o víťazstvo demokracie.
Do rozpravy sa prihlásilo všetkých 62 poslancov Ficovej strany. V kuloároch priznávali, že chcú naťahovať čas, kým v Zbierke zákonov nevyjde predbežné opatrenie Ústavného súdu, ktoré by pravdepodobne celú voľbu znemožnilo.
Keď im predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) obmedzil čas na vystúpenie na štyri hodiny päťdesiatsedem minút, za rečnícky pult sa postavil jediný člen strany.
„Hanbím sa za vás,“ povedal šéf klubu Smeru Pavol Paška. Nepáčili sa mu archaické televízory, ktoré nechal do sály namontovať Sulík ako provizórny časomer.
„Začal mi behať mráz po chrbte, že sa vrátili staré časy. Len raz za dvadsať rokov tu boli televízory. Viete kedy? Keď sa rokovalo o Lexovi.“
Krátko na to predseda Smeru Robert Fico ohlásil, že za takýchto podmienok hlasovať nebudú. Poslanci Smeru odišli, ich skrutátori si voľbu pozreli, nepodpísali však zápisnicu.
Žltý Slota to vzdal
Siedmi poslanci SNS to vzdali hneď na začiatku piatkovej schôdze. Opálený Ján Slota v žltom obleku v sprievode Rafaela Rafaja a Vincenta Lukáča označil voľbu za nechutné divadlo a s poslancami odkráčal z parlamentu.
„Nám už je jedno, kto bude generálny prokurátor, len nech je,“ povedal Slota. Dodal, že ktokoľvek by bol teraz zvolený, opäť bude spochybnený. „My, aby bolo jasné, odchádzame,“ ukončil brífing Rafaj.
Čentéš po celý čas v parlamente nebol, hoci o jeho účasť žiadal Smer. Sulík mu na žiadosť Fica aj telefonoval. „Som v kruhu priateľov, aby som nebol pod takým tlakom,“ povedal pre SME.
- Aj úspech sa mení na prehru, píše Marián Leško.
- Koalícia znásilnila demokratické pravidlá, píše Lukáš Fila.
Sulík zmätkoval
Predseda parlamentu Sulík v piatok nemal svoj deň, pri vedení schôdze sa viackrát pomýlil. Najprv sa snažil vyhovieť opozícii, ktorá ho zjavne provokovala a robila si z neho žarty. Potom, čo nechal nesprávne rozhodnúť o predĺžení schôdze, ho Smer primal zopakovať hlasovanie ešte dvakrát.
Napokon Sulík omylom použil cudziu hlasovaciu kartu a musel zopakovať aj hlasovanie o spôsobe voľby prokurátora.
Fico uviedol, že Sulíkov postup nemá obdobu. „Slovensko nemá matku ani otca.“ Krajinu podľa Fica riadi neschopná premiérka Iveta Radičová a neschopný šéf parlamentu.
Voľbu Čentéša prirovnal k „noci dlhých nožov“ z 90. rokov, keď HZDS vymenilo kompletné vedenie štátnej správy. Fico vtedy ako jediný z opozície ostal v sále čistky sledovať.
Muránsky chýbal
Za Čentéša hlasovalo z 80 prítomných poslancov 79, jeden sa zdržal. Koalícii chýbal poslanec KDH Peter Muránsky. Ten naposledy ostro napadal zmeny na prokuratúre, ktoré presadzovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Muránsky v piatok nedvíhal mobil. Na stránke Národnej rady má ako dôvod neprítomnosti uvedenú „dlhodobo plánovanú cestu“.
„Výsledok ma potešil,“ reagoval Čentéš. O svojich plánoch zatiaľ viac hovoriť nechcel. Do funkcie ho ešte musí vymenovať prezident Ivan Gašparovič, ktorý už povedal, že s tým má problém.
Teší sa aj Dzurinda
Čentéšovo zvolenie sa pozdávalo aj predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi, hoci jeho poslanec Stanislav Janiš pôvodne navrhoval za šéfa prokuratúry Trnku.
„Poslanci vládnej koalície prejavili jej jednotu,“ konštatoval v piatok Dzurinda. Premiérka Radičová, ktorá v prípade zvolenia Trnku do čela prokuratúry hrozila demisiou, do našej uzávierky nereagovala.
Čentéš: Na opozíciu nič nechystám
Prvé kroky oznámi JOZEF ČENTÉŠ až potom, keď ho prezident vymenuje za generálneho prokurátora.
Neprekážajú vám okolnosti, za akých ste boli zvolený?
„Nie. Voľba prebehla podľa mňa v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky. Platný právny stav to umožňuje. Keďže nález Ústavného súdu ešte nevyšiel v Zbierke zákonov, nemá právne účinky.“
Váš protikandidát Dobroslav Trnka mal iný názor a radšej sa vzdal. Mýli sa?
„Je to jeho rozhodnutie, nebudem ho komentovať. Nehovoril som s ním, neviem prečo stiahol súhlas s kandidatúrou.“
Opozícia vás označila za politického kandidáta. Nemala byť na osobe generálneho prokurátora širšia zhoda?
„Ja sa za politického nominanta nepovažujem. Nie som zaviazaný žiadnej politickej strane ani politikovi. Za celé tie mesiace, čo sa diskutovalo o voľbe generálneho prokurátora, som sa rozhodoval slobodne.“
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že spolu s koalíciou ich teraz budete kriminalizovať a obáva sa, či si pod dverami nenájde dynamit ako kedysi Vladimír Mečiar.
„Nič také sa nechystá. Po celých dvadsať rokov mojej právnickej praxe som konal v súlade so zákonom a odborne. Moji nadriadení nikdy nespochybnili moje konanie. Keby som teraz konal inak, bolo by to popretie mojej doterajšej práce.“
Aké budú vaše prvé kroky vo funkcii?
„Všetko poviem až potom, keď ma do funkcie vymenuje prezident.“
(zp)
Sulík: Vymenovať ho musia
Prezident Gašparovič by nemal blokovať Čentéša, hovorí RICHARD SULÍK.
Čo budete robiť, ak bude prezident zdržovať vymenovanie prokurátora?
„Uvidíme. Ústavnou povinnosťou prezidenta je vymenovať generálneho prokurátora, ktorý bol riadne zvolený vo voľbe, kde boli dodržané všetky pravidlá a navyše sme už vopred splnili nejaké prípadné želanie Ústavného súdu. Mohol by spochybniť verejnú voľbu? V poriadku, volili sme tajne. Bolo tu dnes prítomných 149 poslancov. Nechceli obálky, tak neboli obálky. Chceli, aby som volal Čentéšovi, tak som volal. Všetko sme splnili. Teraz, keď zistili, že z toho obláčika nezaprší, hrajú urazených.“
Opozícia vám dávala rôzne požiadavky, opakovali ste niektoré hlasovania. Bolo rokovanie dôstojné?
„Nebolo, ale keď sa rozhodli spraviť divadlo, spravili divadlo. Čo sa technicky splniť dalo, to sme splnili. Všetko, čo si len zmysleli, dostali. Jednoducho sa nevedia zmieriť s prehrou.“
Aký význam mala voľba, keď prokurátor nemusí byť niekoľko mesiacov vymenovaný?
„Ten, že bola v súlade so všetkými platnými zákonmi, dokonca bola tajná, i keď sme to podľa dnes platných zákonov nemuseli. Teraz je na prezidentovi, aby konal v súlade s platnými zákonmi. A mala taký význam, že ak prezident dodrží ústavu, čoskoro budeme mať generálneho prokurátora.“
(knm)
Paška: Bolo to arogantné
Podpredseda Smeru PAVOL PAŠKA tvrdí, že poslanci opozície nechceli naťahovať čas.
Smer hovorí, že koalícia nedemokraticky skrátila rozpravu. Prečo okrem vás v diskusii nikto nevyužil pridelený čas?
„To bola dohoda. Sedeli sme na grémiu a koalícia nám dala jasne najavo mocenskú pozíciu. Prvý návrh bol, že nám ani nedovolia vystúpiť. Predseda Richard Sulík začal špekulovať, že sme sa zapísali ešte pred začiatkom schôdze. Bol to formálny problém, ktorý chcel zneužiť, aby zobral slovo. Potom sme sa na klube rozhodli, že ako zástupca poviem názor a nemá zmysel ísť ďalej do debaty s kolegami z koalície.“
Pôvodne sa do rozpravy prihlásil celý Smer. Chceli ste naťahovať čas, kým nevyjde nález Ústavného súdu v Zbierke zákonov a voľba prokurátora by nebola možná?
„Nie. Vedeli sme, že nález ešte nebol ani doručený. Zbierku má na starosti ministerka Lucia Žitňanská a nejestvujú zákonné lehoty na zverejnenie. Sme veľký klub, chceli sme sa vyjadriť.“
Smer chcel tajnú voľbu. V čom bol problém, že ste sa na nej nezúčastnili?
„Bola to arogancia moci. Malo sa hľadať čisté právne riešenie, a nie uskutočniť voľbu ešte skôr, než rozhodne Ústavný súd.“
(zp)

Beata
Balogová
