POPRAD. Voľba generálneho prokurátora dominovala úvodnému prejavu predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu na zasadnutí Ústrednej rady SDKÚ v Poprade.
„Je veľmi dobré, že sme sa rozhodli pre zmenu. Tu nešlo o kádrovanie ľudí. Tu išlo o podstatu, či chceme na Slovensku meniť veci k lepšiemu,“ povedal Dzurinda pred členmi ústrednej rady.
Voľba generálneho prokurátora bola podľa neho dôležitá, aby sa na Slovensku zlepšila vymožiteľnosť práva. Podľa Dzurindu sa za posledných 20 rokov urobili veľké zmeny, len v justícii sa to akosi nie celkom darí.
„Tolerujeme, že prokuratúra neraz rozhoduje bez toho, že by svoje rozhodnutie náležite zdôvodnila. Neraz máme pocit viacerých metrov,“ uviedol Dzurinda.
Dzurinda: Ústavný súd vstúpil do politiky
Dotkol sa aj Ústavného súdu SR, jeho rozhodnutia rešpektuje, „ale máme plné právo sa k nim aj slobodne vyjadrovať.“
Posledné rozhodnutia Ústavné súdu SR považuje Mikuláš Dzurinda za politické a stranícke rozhodnutia a za rozhodnutia pre Slovensko rozkladné.
Poslednými dvoma rozhodnutiami podľa Dzurindu ÚS vstúpil do politiky. Príslušní sudcovia podľa Dzurindu tlačili Slovensko do stavu právneho vákua. Nepáči sa mu, že príslušný senát vo svojom náleze odpovedal aj na otázky, ktoré im nikto nekládol.
„Počínanie akejkoľvek demokratickej inštitúcie, ktoré destabilizuje, ktoré nerešpektuje skutočné zásady ústavy a práva, musíme odmietnuť,“ povedal.
Predsedovi SDKÚ je ľúto, že niektorí sudcovia Ústavného súdu SR, ktorí boli doň zvolení vďaka poslušnosti politickej starne Smer, túto svoju voľbu splácajú.
„Je to nedôstojné, ale je to najmä pre slovenskú demokraciu a pre naše perspektívy škodlivé,“ povedal Dzurinda.
Predseda SDKÚ hovorí o roku nádejí
Uplynulý rok od parlamentných volieb bol podľa Dzurindu pre Slovensko komplikovaný, ale aj rokom nádejí.
V prvom roku vládnutia ukázali podľa Dzurindu zodpovednosť pri vládnutí nielen pri likvidácii následkov minuloročných povodní, ale aj pri stabilizácii verejných financií. Dnes v Európe podľa neho vidieť, kam smeruje nezodpovedná správa verejných vecí.
„Okrem toho, že sme upratovali po povodniach, podarilo sa nám splniť jeden zásadný, odvážny a neľahký sľub. Odmietli sme pôžičku Grécku a tento postoj sme na medzinárodnom poli ustáli,“ povedal Dzurinda.