BRATISLAVA, LEVOČA. Rada KDH žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby neodkladal vymenovanie Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora a podporil tak potrebné zmeny na posilnenie spravodlivosti na Slovensku.
Po rokovaní rady v Levoči, to vyhlásil podpredseda hnutia Pavol Hrušovský.
Hlava štátu v piatok odkázala, že Čentéša nevymenuje, až kým Ústavný súd nerozhodne o podaní, ktoré mu adresoval zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
Podľa predsedu parlamentu a lídra SaS Richarda Sulíka má prezident ústavnú povinnosť Čentéša vymenovať. Na nevymenovanie Sulík nevidí dôvod.
Podľa strany volili v súlade s právnym poriadkom
Rada KDH tiež zastáva názor, že Národná rada zvolila Čentéša za generálneho prokurátora v súlade s právnym poriadkom. Podľa kresťanských demokratov by teda bolo na mieste, keby prezident nového šéfa prokurátorov vymenoval.
Na otázku, či KDH bude vyvíjať na prezidenta nejaký nátlak, aby tak urobil, Hrušovský odpovedal: "KDH nebude využívať žiadne protiprávne a protiústavné prostriedky na ustanovenie kandidáta Čentéša do funkcie generálneho prokurátora."
Čentéša KDH považuje za "nádej na zmenu". Tá je podľa rady hnutia potrebná aj preto, že vymožiteľnosť práva a dôsledná spravodlivosť sú základnými atribútmi právneho štátu.
"Súčasný stav v súdnictve a na generálnej prokuratúre podľa Rady KDH tomu nezodpovedá. Aj nedávno zverejnené fakty o dehonestujúcom napodobnení tragickej udalosti z Devínskej Novej Vsi niektorými sudcami a prokurátormi len dosvedčujú nevyhnutnosť pozitívnej zmeny," zdôraznil Hrušovský.
Vyzvali aj na zrušenie Mečiarových amnestií
Rada KDH zároveň vyzýva všetkých poslancov, aby podporili zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré v roku 1998 udelil vtedajší zastupujúci prezident Vladimír Mečiar v súvislosti s prípadom zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny a v súvislosti so zmareným referendom.
"Považujeme za dôležité, aby spravodlivosť mala na Slovensku vždy navrch, aby nikto nestál nad zákonom. Zvlášť ten, kto vykonáva štátnu moc. Vyzývame preto všetkých poslancov, aby túto záležitosť vnímali nielen v rovine právnej a politickej, ale aj ako otázku svedomia a morálky každého jednotlivo a spoločnosti ako celku a aby predložený návrh ústavného zákona podporili," povedal Hrušovský.