Bratislava 6. júla (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko -ľudová strana (HZDS-ĽS) na dnešnom sneme rozhodlo o konečnej podobe kandidačnej listiny do parlamentných volieb. K najdiskutovanejším problémom v tejto súvislosti patrilo nezaradenie Ivana Gašparoviča na kandidátku.
Spolu s Gašparovičom sa na kandidátke neobjavili aj súčasní poslanci Oľga Keltošová a Peter Baco, ktorých šéf HZDS Vladimír Mečiar pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004. Na kandidátku sa nedostali ani "zaslúžilí členovia HZDS" nad 60 rokov, Katarína Tóthová a Augustín Marián Húska.
Jednotkou na kandidátke hnutia je predseda HZDS, za ním tajomníčka HZDS Eva Antošová, podpredsedovia Sergej Kozlík, Rudolf Žiak a Vojtech Tkáč. Ďalšiu päticu otvára líder Žilinského kraja Ján Mikolaj, nasledujú lídri ostatných krajov - Ján Jasovský (Banskobystrický) Tibor Mikuš (Trnavský), Viliam Soboňa (Nitriansky) a Viliam Veteška (Trenčiansky).
Predsedovi Rómskej iniciatívy Slovenska Alexandrovi Patkolóovi patrí 75 miesto, bývalej slovenskej reprezentantke v lyžovaní Janke Gantnerovej (63), bývalému podpredsedovi hnutia Jozefovi Božikovi (43) a šéfredaktorke Nového dňa Hane Pravdovej (78).
Súčasná vláda podľa Mečiara nevládla, iba korigovala vývoj a zápasila s intrigami. Vyjadril presvedčenie, že počas uplynulých štyroch rokov sa udiali najväčšie korupčné škandály v histórii Slovenska. Parlament podľa neho rezignoval na svoju kontrolnú funkciu, prijímal nekvalitné zákony a vo všeobecnosti nenaplnil očakávania voličov.
Hranie s prezidentskou kartou a textom Ústavy SR, ktorý nehovorí priamo o tom, že hlava štátu musí poveriť zostavením vlády víťazom volieb, považuje Mečiar za hranie o charakter demokratickej nezávislej funkcie prezidenta štátu. Na základe toho, ako sa zachová prezident SR Rudolf Schuster, prehodnotí HZDS svoj postoj k nemu až do konca jeho funkčného obdobia.
Smer a ANO nepovažuje predseda HZDS za strany, ale za protest. Smer je pre šéfa hnutia nečitateľný, autokratický a nedemokratický. SDKÚ považuje za stranu ministrov, stotožnenú s neúspechmi, SMK nabralo dobrý smer, ale otvára témy minulosti a vracia sa k nacionalizmu. KDH obnovuje svoju identitu a HZDS by bolo rado, keby tento pokus bol úspešný.
Najsilnejší opozičný subjekt vylučuje podporu menšinovej vláde, či už bude jej súčasťou alebo nie. Podmienky, za ktorých je HZDS ochotné ísť do vlády sú splnenie zásadných bodov programových priorít, HZDS nebude tolerovať ultimáta a ani zásahy do svojej personálnej nominácie na jednotlivé posty po rozdelení.
Predvolebná kampaň HZDS bude oproti minulosti skromnejšia. Má byť obsahovo bohatá, opierajúca sa predovšetkým o priame kontakty lídrov s voličmi a získanie doteraz nerozhodnutých voličov. HZDS bude mať aj volebnú pieseň s názvom Nepoznám inú takú zem, ktorú naspieval poslanec Dušan Jarjabek. Pre Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) bude v nastávajúcich parlamentných voľbách dôležitejší ako víťazstvo počet poslaneckých mandátov. Vladimír Mečiar sa po voľbách nevzdá poslaneckého mandátu, ak ho získa.
Podľa slov šéfa HZDS strana má vyšší koaličný potenciál ako pred štyrmi rokmi. Pred novinármi po nominačnom sneme nekonkretizoval možných koaličných partnerov, vylúčil z nich však SNS. Je presvedčený, že prezident by nemal zasahovať do koaličných rozhovorov.
*zg bmg ms rč
NNNN