BRATISLAVA. Podpredseda Smeru Robert Kaliňák sa už teší na to, ako dá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) návrh na prešetrenie financovania jej strany.
Povedal to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo v reakcii na ministerkino vyjadrenie, že stíhaní majú byť tí, ktorí by sa stíhať mali.
Kaliňákovi sa nepozdáva, že ministerka chce rozhodovať o tom, kto má byť stíhaný.
"Ja chcem, aby sa stíhalo to, čo je v rozpore so zákonom, nie to, čo sa vám páči," reagoval s tým, že odmieta posilnenie právomocí ministra spravodlivosti vo vzťahu k prokuratúre. Prináša ho podľa jeho slov novela zákona o prokuratúre.
Právomoci voči prokuratúre sa podľa Žitňanskej neposilnia
Žitňanská tvrdí, že k žiadnemu posilneniu právomocí na základe tohto zákona nedôjde.
"Nič v zákone o prokuratúre neposilňuje právomoci ministra vo vzťahu k prokuratúre," vyhlásila. Dodala, že cieľom novely je otvoriť prokuratúru verejnosti. "Aj prokurátori musia skladať účty ľuďom," zdôvodnila šéfka rezortu justície.
Podľa jej slov je na mieste aj to, aby prokurátori prechádzali cez transparentné výberové konania. "Sľúbili sme, že odstránime rodinkárstvo," pripomenula s tým, že zákon tomuto cieľu napomáha.
Ministerka opätovne zdôraznila potrebu zmien v justícii a na prokuratúre aj v súvislosti s nedávnou akciou, na ktorej sa zabávali štyria sudcovia Najvyššieho súdu (NS) SR, námestník generálnej prokuratúry, krajský sudca zo Žiliny, sudca z Čadce i pedagóg z právnickej fakulty.
Kaliňák viní za právnický žúr Žitňanskú
Podľa fotografií a videa sa títo predstavitelia justície zabávali v bare v Rajeckých Tepliciach na účastníkovi párty, advokátovi na penzii, ktorý napodobňoval strelca z devínskej masakry z augusta minulého roku.
Tento incident podľa nej znižuje dôveryhodnosť justície a s tým treba niečo robiť. Kaliňák sa nazdáva, že spomínaná akcia je výsledkom ministerkinho ročného pôsobenia na čele rezortu.
"Nič nerobíte, len politikárčite," povedal. "Vy ste vniesli politiku do súdnictva," odpovedala Žitňanská.
Podľa jej slov môže za zlý stav slovenskej justície bývalá vláda Roberta Fica (Smer), ktorá dala súdnictvo do rúk lídrovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi a súčasnému šéfovi NS SR a Súdnej rady Štefanovi Harabinovi.
Kaliňák sa ohradil a podotkol, že Rada Európy pochválila Ficovu vládu za to, že skrátili súdne prieťahy. "Súdne konania sa začali skracovať v roku 2004 za našej vlády. Tu máte graf," upozornila Kaliňáka Žitňanská.