BRATISLAVA. Chorvátska menšina na Slovensku si dnes v Bratislave pripomenula svoj štátny sviatok. Nasledovalo podvečerné otvorenie výstavy Chorvátske majáky.
"Majáky sú symbolom bezpečnosti a ukazovateľom smeru," povedal na vernisáži chorvátsky veľvyslanec na Slovensku Tomislav Car.
Na farebných fotografiách sú tieto kamenné svetlá ako svedkovia bitiek i legiend, spájajú minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Najstarší z nich, z roku 1819, je najzápadnejší a najsevernejší maják s 30-metrovou vežou v Savudriji. Porer maják na rozmedzí morského raja a pekla postavený v roku 1833 je 35 metrov vysoký. Strážca makarskej riviéry, maják Sveti Petar (1884), má aj teraz šesťlôžkový apartmán, veža majáka Veli Rat (1849) je postavená z betónu a vyše 10.000 slepačích vajec.
Na výstave sú aj podoby kamenných svetiel na ostrovoch v obciach Voščica, Pločica, Palagruža, Stončica, Kuladarac, Mulo, Struga či maják známy ako Korčuliarske sestrice.
Koncom 90. rokov 20. storočia začala štátna firma Plovput, ktorá sa stará o bezpečnosť plavieb na Jadrane, investičný projekt Kamenné svetlá s cieľom prezentovať toto národné dedičstvo vo svete. Výstava dokumentuje majáky na východnom pobreží Jadranu.