BRATISLAVA. Senát Najvyššieho súdu porušil právo sudkyne Anny Benešovej na spravodlivé konanie, rozhodol Ústavný súd, na ktorý sa Benešová obrátila. Kritičku Štefana Harabina za trest preložili na sklonku jej kariéry z Krajského súdu v Bratislave na okresný v Leviciach.
Ústavný súd trest zrušil a vrátil vec späť disciplinárnemu senátu. Benešovej priznal náhradu trov konania.
Dôvodom stíhania bolo, že Benešová pred viac než troma rokmi údajne neumožnila zvukovú nahrávku súdneho konania. Sudkyňa hovorila, že v skutočnosti pyká za to, ako rozhodovala v sporoch bývalého ministra za HZDS, dnes šéfa Najvyššieho súdu, Štefana Harabina s médiami.
Prípad sledovali diplomati
Na Benešovú sa sťažoval Tibor Ličko, ktorému v roku 2007 pred začiatkom pojednávania nedovolila nahrávať. Potom už o to nežiadal. Disciplinárny návrh na Benešovú podala vtedajšia predsedníčka Krajského súdu Gabriela Šimonová až o viac ako šesť mesiacov. Práve na prekročenie zákonnej lehoty na disciplinárne konanie sa Benešová sťažovala.
Prípad sledovali zástupcovia zahraničných ambasád, aj podľa iniciatívy Za otvorenú justíciu doplácala ich kolegyňa na postoj k Harabinovi.
Benešová rozhodovala aj o žalobe na ochranu osobnosti medzi Harabinom a Petit Pressom, vydavateľom denníka SME. Harabin vzniesol námietku zaujatosti a v inom zložení mu potom senát priznal vyše 33-tisíc eur.
Šimonovú, ktorá je blízka Harabinovi, odvolala z funkcie ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Benešová návrat nechystá
Benešová je v dôchodku, späť do talára sa nechystá. K rozhodnutiu Ústavného súdu sa včera nechcela vyjadriť. „Zatiaľ mi nebolo doručené,“ povedala.
Zmeny, ktoré sa v súčasnosti dejú v súdnictve, sudkyňa sleduje, hovorí, že zmeniť ho treba. O čerstvo zverejnenom poburujúcom videu z právnického žúru si myslí, že sa nemalo dostať von. „Ťažko však konanie sudcov a prokurátora objektívne posúdiť.“
Disciplinárny podnet chystá Žitňanská, Harabin tvrdí, že sa správaním sudcov Najvyššieho súdu zaoberá.

Beata
Balogová
