BRATISLAVA. Predškolská výchova od troch rokov či školská dochádzka až do dovŕšenia dospelosti. Úrad splnomocnenca pre rómske komunity aktualizoval akčný plán Dekády na začlenenie rómskej populácie na najbližších päť rokov. Materiál sa už pripomienkuje.
V predkladacej správe úrad píše, že doteraz boli v tejto oblasti definované skôr všeobecné zámery a chýbali konkrétne úlohy s merateľnými výsledkami.
Škôlka má byť bezplatná
Niektoré návrhy
zriadiť triedy základnych škôl v špeciálnych školách,
poberanie hmotných dávok naviazať na dodatočné vzdelávanie,
úrady by mali na pomocné a upratovacie práce zamestnávať Rómov,
v nemocniciach by mali rómskym matkám pomáhať komunitní pracovníci.
Úrad navrhuje, aby deti od troch rokov navštevovali materskú školu, kde by sa pripravili na základnú školu a získali aj hygienické návyky. Škôlka aj strava v nej by mali byť bezplatné.
„Bol by som za to, aby bola dochádzka povinná,“ hovorí Pavol Ceľuch, starosta obce Sveržov v Bardejovskom okrese, kde žije početná rómska komunita.
Deťom zo sociálne znevýhodného prostredia, ktoré napríklad opakujú ročník, by sa podľa návrhu mohla predĺžiť školská dochádzka do 18. roku života alebo kým nezískajú výučný list.
Zuzana Kumanová z úradu vysvetľuje, že takto chcú dosiahnuť, aby deti z osád dokončili aspoň základné vzdelanie či učňovku. Ceľuch dodáva, že Rómovia by mohli využiť svoju remeselnú zručnosť a získať lepšiu prácu.
Predsedníčka organizácie Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová by však privítala, keby sa radšej zabránilo tomu, že deti prepadávajú a navštevujú stále rovnaký ročník.
Radšej prevenciu úpadku
Materiál podľa Biháriovej venuje malú pozornosť chudobným rómskym rodinám, ktoré ešte nežijú v osadách. „Ak sa nevytvorí nejaký motivačný mechanizmus, tak o päť rokov máme aj z týchto ľudí ďalších osadníkov.“
Bihariová si tiež myslí, že viac ako podpore rómskej kultúry a jazyka by sa mala v podobných dokumentoch pozornosť venovať základným ekonomickým a sociálnym ťažkostiam Rómov.

Beata
Balogová
