BRATISLAVA. Počas služby na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny podal 29-ročný sanitár pacientke s nízkym tlakom krvi ampulku Ebrantilu. Liek slúži na zníženie tlaku, podľa informácií Nového Času mala pacientka už v tom čase tlak 60 na 30.
„Po podaní farmaceutík žene v priebehu niekoľkých minút zlyhalo srdce,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.
Stalo sa to 10. júna, muž je už v cele, k činu sa priznal aj počas policajného výsluchu. Jeho motív zatiaľ nie je jasný.
Zatiaľ zrejme nie sú dôkazy, že by pacientka ošetrovateľa poprosila o eutanáziu. Polícia však vyšetruje aj túto verziu.
Žena bola veľmi vážne chorá a pravdepodobne trpela.
Nemocnica nekomentuje
„Krajská prokuratúra v Bratislave podala v prípade návrh na vzatie do väzby obvineného Jaroslava D. Súd návrhu vyhovel,“ povedal hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry René Vanek.
Vyšetrovateľ muža z Omšenia v okrese Trenčín obvinil z vraždy. Hrozí mu 25 rokov väzenia až doživotie.
„Vzhľadom na závažnosť podozrení nebude nemocnica poskytovať žiadne bližšie informácie. Spolupracujeme s políciou,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Čižmáriková.
Pod Univerzitnú nemocnicu patrí spolu s niekoľkými ďalšími aj nemocnica na Kramároch.
Polícia vyšetruje, či išlo o ojedinelý prípad. Muž sa k činu vraj priznal na ubytovni, kde býval, niektorému zo susedov.
Pomáhať sa nesmie
Asistovaná samovražda u nás nie je povolená. Povoľujú ju zákony Beneluxu, Švajčiarska, amerického štátu Oregon a Thajska.
Nevyliečiteľne chorí Slováci a Česi za ňou v niekoľkých prípadoch vycestovali do Švajčiarska.
„Za štyri a pol roka som sa nestretla so žiadosťou o eutanáziu. Nemala som pocit, že ľudia by o niečo také stáli, skôr chcú žiť,“ hovorí Ľubica Kočanová, zdravotná sestra, ktorá v minulosti za svoje blogy o preležaninách pacientov dostala novinársku cenu.
„Ľudia často, hoci majú rany, chcú vidieť ďalší deň,“ povedala. Videla onkologických pacientov, ktorí už boli zmierení so smrťou, o eutanáziu však podľa nej nežiadali. Slovenské zákony umožňujú len pasívnu eutanáziu. Nevyliečiteľne chorí môžu odmietnuť liečbu.
V Česku bol masový vrah
Doživotný trest udelili v podobnom prípade súdy v Česku zdravotníkovi Petrovi Zelenkovi, ktorý v roku 2006 v nemocnici v Havlíčkovom Brode zabil sedem pacientov.
Po operáciách im podával heparín na riedenie krvi. Liek im spôsobil masívne vnútorné krvácanie a rôzne pooperačné komplikácie.

Beata
Balogová
