Hlava štátu namieta slovné spojenie "dobré mravy", ktorého obsah v môže byť jednotlivých prípadoch rôznymi osobami rôzne vnímaný.
BRATISLAVA. Verejným funkcionárom, ktorými sú prezident, poslanci, ministri, starostovia, primátori či predsedovia a podpredsedovia politických strán, sa právo na odpoveď od júla neobmedzí.
Prezident Ivan Gašparovič totiž vrátil Národnej rade SR novelu tlačového zákona, ktorá s obmedzením od júla počítala. Poslancom ju navrhuje schváliť s pripomienkami. Informovala o tom Kancelária prezidenta.
Hlava štátu namieta slovné spojenie "dobré mravy". Novela rozširuje dôvod na odmietnutie publikovania opravy, odpovede alebo dodatočného oznámenia.
Týka sa to prípadov, ak by bol takýmto krokom spáchaný trestný čin, priestupok, iný správny delikt, alebo by to bolo v rozpore s dobrými mravmi či právom chránenými záujmami tretej osoby.
Osoba, voči ktorej sa vedie trestné konanie, bude mať právo reagovať na uverejnené fakty. Na základe medzinárodného práva nie je trestné konanie dôvodom na odmietnutie žiadosti o uverejnenie odpovede.
Podľa prezidenta by dôvod, aby oprava, odpoveď a dodatočné oznámenie nemuseli byť uverejnené či odvysielané, nemal spočívať v tom, že ich uverejnenie by bolo v rozpore s dobrými mravmi.
Slovné spojenie 'dobré mravy' je v právnom poriadku SR všeobecne používané, nie je však definované. Konkretizuje ho len právna teória a judikatúra súdov.
Dobré mravy vo všetkých konkrétnostiach je ťažké vyjadriť. Ich obsah v jednotlivých prípadoch môže byť rôznymi osobami rôzne vnímaný.
"Použitie tejto formulácie je, podľa môjho názoru, nenáležité. Preto s použitím tejto formulácie v týchto prípadoch nemôžem súhlasiť," zdôvodnil svoju námietku prezident.
Novela tlačového zákona má limitovať právo na odpoveď v prípade, ak sa uverejnená informácia týka výkonu verejnej funkcie. Ako súkromnej osobe malo zostať funkcionárovi právo na odpoveď zachované.