BRATISLAVA. adu škody spôsobenej psom.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon pôvodne navrhol s normou nesúhlasiť, lebo podľa neho nerieši problematiku komplexne. Napokon však podľa jedného z predkladateľov novely Petra Kalista zo SaS dospeli aj s ministerstvom k dohode a v novele zákona nebude úplný zákaz strieľania mačiek.
"My sme súhlasili s pripomienkami ministerstva o väčšom obmedzení čo sa týka označovania mačiek, to znamená, že neoznačené zvieratá bude možné naďalej strieľať, ale pokiaľ majiteľ zviera nejakým spôsobom označí, to sa technicky spresní neskôr, tak to zviera nebude možné za prísne definovaných podmienok zastreliť. Teraz to je možné," priblížil Kalist.
V prípade, že poľovník označené zviera, teda mačku alebo psa zastrelí, majiteľ bude môcť vymáhať od neho cenu zvieraťa.
"Veľakrát môže ísť o chovných jedincov s vysokou hodnotou a niekto ich zastrelí len preto, lebo na nejakých päť minút ujde takýto pes alebo mačka majiteľovi," poukázal.
Ministerstvo pôdohospodárstva návrhu vyčítalo napríklad nedostatočné riešenie vzájomných súvislostí so zákonom upravujúcim niektoré podmienky držania psov a Simon tiež upozorňoval, že pri úplnom vypustení možnosti lovu domestifikovaných mačiek hrozí vážne narušenie kvality genofondu mačky divej.
Pri rokovaní o návrhu v prvom čítaní v Národnej rade SR rovnako argumentoval aj opozičný poslanec Ľuboš Martinák zo Smeru-SD. Ten okrem iného poukázal na štatistiku Slovenskej poľovníckej komory, ktorá vlani zaregistrovala 9 216 túlavých mačiek, pričom početnosť divých je niekoľkonásobne nižšia.